play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Masowe szczepienia w Bytomiu? Punkty w szkołach i centrach handlowych

today6 kwietnia 2021

Background

Szczepienia masowe mają się rozpocząć już wkrótce. Na ten proces chcą być przygotowane władze Bytomia. W mieście do szczepień masowych wytypowano kilka budynków użyteczności publicznej, by uniknąć stawiania tymczasowych punktów, które zdaniem bytomskich władz miasta są droższe.

W szpitalu, w szkole a nawet na terenie centrum handlowego miałby powstać bytomskie punkty szczepień masowych. Takie są propozycje władz Bytomia, które teraz analizuje wojewoda. To od jego decyzji zależy ile punktów i gdzie ostatecznie będzie utworzonych.

– Mamy tu dwa warianty do wyboru: albo skorzystamy z istniejących obiektów – co będzie się działo w naszym przypadku i generuje znacznie mniej kosztów, albo stawianie tymczasowych takich punktów, jak namioty, hale namiotowe – tam wymagane jest już ogrzewanie, tymczasowe punkty ciepłej i zimnej wody, zbudowanie toalet – do zdecydowanie podwyższy koszty. My będziemy to robić w istniejących obiektach. Mamy ich wytypowanych kilka – mówi reporterowi Radia Piekary Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Punkty szczepień masowych mają powstać w każdym powiecie. Takie są rządowe założenia wynikające z planowanego zwiększenia dostaw szczepionek przeciw COVID-19 do Polski. Prezydent Bytomia zauważa, że to bardzo istotne dla samorządów, żeby jak najszybciej zaszczepić jak największą ilość mieszkańców.

– Nikomu bardziej niż samorządowcom nie zależy na tym, żeby tempo szczepień znacznie wzrosło. Szybko chcemy zaszczepić jak największą ilość mieszkańców i wychodzić z tego kryzysu. Podjęliśmy już pierwsze działania, mamy pierwsze wytyczne i jeśli nie zawiedzie ten najsłabszy punkt, czyli dostawy szczepionek, to będziemy gotowi. Proszę pamiętać, że mówimy o dodatkowych punktach masowych szczepień, natomiast cały czas funkcjonują punkty w poradniach, w szpitalach – w Bytomiu to ponad 20 punktów. Gdyby te punkty miały stałą dostawę szczepionek, bylibyśmy już dalej w tej kwestii – dodaje prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

W każdym z punktów szczepień masowych mogłoby pracować nawet 6 zespołów szczepiennych. Czy tak się stanie? Okaże się w drugiej połowie kwietnia.

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content