play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Matura 2020 w wyjątkowych warunkach

today8 czerwca 2020

Background

Matura 2020 w wyjątkowych warunkach. Na Śląsku do egzaminów przystąpi prawie 37 tysięcy absolwentów z niemal 560 szkół średnich. Do chwili zajęcia miejsca na sali, obowiązkowe są  maseczki, chusty lub przyłbice. Trzeba przyjść dużo wcześniej, aby dopełnić epidemicznej procedury, bo pisać mogą tylko osoby zdrowe.

Matura odbędzie się w dwóch formułach – pierwsza dla  tegorocznych absolwentów liceów i techników oraz tych, którzy chcą zdawać kolejny raz. Do drugiej przystąpią ci, którzy chcą podwyższyć wynik zdobyty w poprzednich latach, zdać nowy przedmiot, albo po prostu zaliczyć oblany egzamin.

A zdać trzeba cztery testy – z języka polskiego, obcego i matematyki – to na poziomie podstawowym. A także z przedmiotu wybranego przez siebie, ale na poziomie rozszerzonym. Tu jednak jest pewna furtka – nawet gdy nie zdobędzie się punktów, matura będzie zaliczona. Co najchętniej wybierano? Angielski, matematykę, geografię i polski.

Dziś matura a za tydzień – egzaminy ósmoklasistów. Absolwenci podstawówek, liceów i techników, którzy muszą przebywać na kwarantannie i wiedzą już, że na pewno nie zdążą na czas, będą mieli do dyspozycji drugi termin na początku lipca – zapewniał minister edukacji Dariusz Piontkowski. Zresztą dotyczy to wszelkich przypadków, w których uczniowie nie będą mogli przystąpić do testu

Przed wakacjami uczniowie nie powrócą już do stacjonarnych zajęć szkolnych. Do 26 czerwca zajęcia odbywać się będą zdalnie. Wychowawcy ustalają sposoby przekazania swoim podopiecznym świadectw na zakończenie nauki.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content