play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Metoda na blika w natarciu! Uważajcie na podejrzane wiadomości

today22 lipca 2020

Background

Mimo młodego wieku – dał się nabrać. 28-latek z Gliwic stracił 2000 złotych, bo został oszukany metodą „na blika”.

Mężczyzna myślał, że udostępnia swój kod znajomemu, ale jak się później okazało był to oszust. To nie pierwsza taka sytuacja w powiecie gliwickim w ostatnim czasie. Kilka dni temu w ten sposób kobieta straciła 200 złotych, a 30-letni mężczyzna blisko tysiąc.

Metoda oszustw internetowych zbiera swoje żniwa również w Gliwicach. Wczoraj policjanci z „dwójki” otrzymali informację od młodego gliwiczanina, który, już po czasie, ustalił, że udostępnił swój kod BLIK nie znajomej, ale oszustowi. Ktoś podszył się pod jej tożsamość z konta komunikatora. „Podszywacz”, odpowiednio uzasadniając, poprosił o udostępnienie kodu do jednorazowej autoryzacji. Niczego nieświadomy młody człowiek przekazał mu kod. W ten sposób stracił 2000 złotych.

Jak działa metoda na blika?

Metoda, jaką działał sprawca, nie wykorzystuje luk w zabezpieczeniach, a wyłącznie ufność użytkowników portali i komunikatorów. Pokrzywdzony, bez żadnej innej formy potwierdzenia, widząc w swoim smartfonie prośbę z adresu koleżanki i będąc przekonanym, że na pewno właśnie ona się z nim komunikuje, chciał pomóc, zaś nieświadomie wsparł przestępczy proceder.

Apelujemy do osób, które na co dzień korzystają z różnego typu komunikatorów bądź portali, o szczególną przezorność i rozwagę przy „sprawach finansowych”. W przypadku otrzymania od znajomych tego typu SMS-a lub wiadomości na komunikatorze, weryfikujmy treść z wysyłającym ją nadawcą. Nawiążmy kontakt w innej formie niż komunikator, np. poprzez rozmowę telefoniczną, spotkanie. Sprawcy często działają krótkotrwale i w danej chwili, będąc np. przy bankomacie. W przypadku chęci weryfikacji przez nas wiadomości, zazwyczaj nie odpowiadają.

To nie jedyne oszustwo „na blika”

Przedwczoraj do gliwickich policjantów zgłosiły się inne oszukane osoby – to młodzi mieszkańcy powiatu gliwickiego. Kobieta straciła 200 zł a mężczyzna 900 zł. W powyższych sprawach wszczęto już dochodzenia.

Źródło: http://gliwice.slaska.policja.gov.pl

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content