play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Metrolinie wystartowały tydzień temu. Zdaniem GZM nie ma komplikacji

today14 maja 2021

Background

Przejście z „osiemsetek” na „eMki” przebiegło sprawnie. Już sześć połączeń metropolitarnych od tygodnia obsługuje pasażerów GZM. A to dopiero początek komunikacyjnej rewolucji na Śląsku i w Zagłębiu.

Jest ich sześć i działają od tygodnia. Mowa o metroliniach, czyli połączeniach autobusowych kursujących w śląskich miastach. Dotychczasowe linie takie jak np. 870 czy 820 zyskały oznaczenie M.  Zdaniem władz GZM wdrożenie tego systemu przebiegło bardzo sprawnie:

– Nie ma większych komplikacji. Oczywiście zdarzają się awarie autobusów – tak jak w całej sieci, natomiast jeśli chodzi o samo przejście,  i o uruchomienie to przebiegło sprawnie. Mamy nadzieję, że metrolinie przyczynią się do popularyzacji transportu i porzucenia złych nawyków, czyli jeżdżenia samochodem i zatruwania środowiska, na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań – mówi Radiu Piekary Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii

To jednak nie koniec zmian, bo kolejne metrolinie zgodnie z planem ruszą w trasę w połowie roku i jak mówi Grzegorz Kwitek ten termin nie jest zagrożony:

– Obecnie jest uzgadniany kolejny etap. Jego uruchomienie mniej więcej w połowie roku. Teraz trwają już uzgodnienia z miastami co do szczegółowego przebiegu tych tras, przystanków, jak również zmian w istniejącej siatce połączeń. 

Docelowo po Metropolii ma kursować aż 31 metrolinii. W zeszłym tygodniu wystartowało pierwsze sześć.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content