play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Metropolia nie zapłaci 40 mln zł VAT za organizację komunikacji. WSA przyjął argumenty GZM

today4 lutego 2020

Background

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach przychylił się do argumentacji Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) i uchylił interpretację Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie opodatkowania składek zmiennych gmin członkowskich oraz dotacji gmin nieczłonkowskich, przeznaczonych na organizację transportu publicznego.

– Sąd potwierdził, w sporze z Krajową Informacją Skarbową, naszą interpretację przepisów prawa podatkowego. Według WSA w Gliwicach otrzymywana część zmienna składki na organizację transportu publicznego przez Metropolię, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM.

We wrześniu, Metropolia została zobligowana do rozliczania podatku VAT od otrzymywanej części zmiennej składki na organizację transportu publicznego w 40 gminach należących do GZM oraz 12 gminach, które z nią sąsiadują. Dyrektor KIS uzasadniał, że realizując to zadanie, Metropolia świadczy usługę transportową na rzecz gmin, a więc powinna odprowadzać podatek VAT. Oznaczałoby to, że Metropolia musiałaby spłacać szacunkowo ok. 40 mln zł rocznie.

– Nie zgadzaliśmy się z interpretacją fiskusa. Organizowanie transportu publicznego to zadanie własne gmin, które Metropolii zostało przez nie przekazane do realizacji w celu lepszej koordynacji i zwiększenia efektywności jego organizacji na tak dużym obszarze, jakim jest GZM. Metropolia zatem nie świadczy usługi wobec gmin, ale realizuje ich zadanie własne, tłumaczy przewodniczący K.Karolczak, dodając, że skarbówka nie żądała podatku VAT za podobną działalność od KZK GOP, którego zadania od 1 stycznia 2019 r. zostały przejęte przez Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM).

W ub.roku GZM wystąpiła do Krajowej Informacji Skarbowej z prośbą o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego w związku z przejęciem od 1 stycznia 2019 r. organizacji transportu publicznego. Swoją indywidualną interpretację prawa podatkowego posiadał KZK GOP w Katowicach, którego zadania przejął ZTM. Interpretacja ta została wydana w 2014 r. i zwalniała KZK z rozliczania podatku VAT z tytułu organizacji transportu publicznego. Nie miało to jednak zastosowania wobec ZTM.

Pod koniec września Metropolia otrzymała indywidualną interpretacją oraz została wezwana przez urząd skarbowy do złożenia wyjaśnień lub skorygowania przedłożonych do tej pory deklaracji. GZM przedstawiła swoje wyjaśnienia i poprosiła o wstrzymanie działań w tej sprawie do 21 października. W tym dniu złożyła korekty deklaracji i uregulowała zobowiązania z tytułu podatku VAT względem skarbówki. Ale nie zgadzając się z przedstawioną interpretacją, GZM zaskarżyła ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Metropolia czeka na uprawomocnienie się wyroku.

źródło: GZM

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content