play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Miasto Chorzów obchodzi dziś swoje 763 urodziny!

today24 czerwca 2020

Background

Miasto Chorzów obchodzi dziś swoje urodziny! Rocznica imponująca, bo już 763. Historyczne korzenie miejscowości sięgają średniowiecznego Zakonu Rycerzy Grobu Bożego w Jerozolimie.

Historia miasta jest ściśle związana ze średniowiecznymi dziejami Zakonu Rycerzy Grobu Bożego w Jerozolimie. To do nich należała osada położona pod Bytomiem. Dokument wydany  24 czerwca 1257 roku przez Władysława, księcia opolskiego nadaje bożogrobcom prawo lokacji wsi. Od kilku lat, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, rocznica narodzin Chorzowa jest obchodzona jako „Święto Miasta”.

Na początku wieś, której zarządcą był klasztor. W XIV wieku był tu już kościół i karczma. W XVI wieku zaczęto wydobywać rudy srebra, ołowiu i żelaza. Szczególnym dla rozwoju był rok 1780, kiedy proboszcz Ludwik Bojarski znalazł pokłady węgla kamiennego i powstała kopalnia „Księżna Jadwiga”. Na początku XIX wieku pojawiła się huta cynku „Pokój”. W 1810 roku, zarządzeniem Fryderyka Wilhelma III majątek klasztorny przeszedł na własność państwa pruskiego, a zakon uległ sekularyzacji. Po bożogrobcach w Chorzowie pozostał ślad w herbie miasta – połowa podwójnego krzyża – obok połowy orła piastowskiego.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content