play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Piekary Śląskie

Miasto Piekary Śląskie zweryfikuje czy dobrze posegregowałeś śmieci

today27 lutego 2020

Background

Pracownicy piekarskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej już rozpoczęli przyklejanie na kubły czerwonych nalepek „Śmieci ŹLE posegregowane”. To wstęp do nakładania kar na zarządców nieruchomości i, de facto, lokatorów.

Co należy zrobić, jeśli na „swoich” kubłach zauważymy taką nalepkę? Stanisław Jarząbek, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta Piekary Śląskie wyjaśnia, że od tego momentu mamy czas na poprawę systemu segregowania śmieci. Naklejenie nalepki oznacza, że dla naszej posesji został spisany pierwszy protokół o źle posegregowanych śmieciach. Jeśli pracownicy ZGK przy kolejnym odbiorze odpadów znów spiszą niekorzystny dla nas protokół (uwaga – nie będą nalepiać drugiej nalepki), Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami nałoży karę na naszego zarządcę.

Przypomnijmy, że zarządca to instytucja kluczowa zwłaszcza dla lokatorów budynków wielorodzinnych, kamienic czy osiedli. Zarządcą jest np. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, spółdzielnia czy wynajęta przez wspólnotę specjalistyczna firma. To zarządca odpowiada za odpowiednią ilość kubłów na odpady, kontakt z ZGK czy sprzątanie placyku, na którym stoją pojemniki na śmieci.
Kara za nieposegregowane odpady (lub posegregowane niedbale), jaka może być nałożona w Piekarach Śląskich, jest równa jednej miesięcznej stawce za odpady i wynosi kolejne 25 zł od osoby. Piekarscy radni, ustalając nowe stawki za odprowadzanie odpadów, nie skorzystali z możliwości danej przez ogólnokrajowe przepisy ustalenia kary równej aż czterokrotności miesięczne stawki.

Widząc na swoim placyku kubeł z nalepką warto się zapoznać z harmonogramem wywożenia śmieci – z niego dowiemy się, ile mamy czasu na poprawienie systemu segregacji. Harmonogram znajdziemy na stronie internetowej ZGKhttp://zgk.piekary.pl/wp-content/uploads/2019/01/Kalendarz-2020.pdf

Zmiana zasad gospodarowania odpadami, ich segregowania oraz opłat wynika ze zmiany przepisów ogólnokrajowych. Wyjaśnienia można znaleźć tu: https://piekary.pl/w-2020-kazdy-musi-segregowac-smieci/

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content