play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce

today11 lutego 2021

Background

Dziś nie tylko Tłusty Czwartek. 11 lutego to Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. Czasy, gdy kobiety dominowały wyłącznie w humanistyce mamy całe szczęście dawno za sobą – i coraz częściej ramię w ramię stają z mężczyznami w dziedzinach technicznych.

Ma pokazać, że nauka nie ma płci. Dziś na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. Tym samym, przykładowo Politechnika Śląska pokazuje, że coraz więcej kobiet studiuje na kierunkach, do niedawna uznawanych za typowo „męskie”.

Politechnika dla kobiet

Choć kierunki studiów uczelni technicznych kojarzą się z „męskimi” dziedzinami, wśród studentów, doktorantów i pracowników nie brakuje kobiet. Podejmują one prace naukowe, realizując badania mające wpływ na jakość życia, otoczenie społeczno-gospodarcze czy rozwój technologii. Podkreślając znaczenie kobiet w tej kwestii, ustanowiono Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce, obchodzony 11 lutego. Przedstawicielki nauki na Politechnice Śląskiej podejmują wyzwania w dziedzinach i dyscyplinach naukowych technicznych, nierzadko stawiając na interdyscyplinarność i reagując na bieżące potrzeby regionu czy społeczeństwa.

Lotnictwo jest kobietą?

Zaangażowanie, pasja oraz motywacja do zdobywania wiedzy są zdecydowanie silniejsze od stereotypów, dzielących dziedziny na żeńskie i męskie. Dr inż. Magdalena Letun-Łątka, Dyrektor Centrum Inkubacji i Transferu Technologii, podkreśla, że dzięki szerokiemu dostępowi do wiedzy oraz różnego rodzaju narzędzi każda osoba może się rozwijać. Ponadto ważne są indywidualne predyspozycje, w których to, jakiej się jest płci, nie ma znaczenia. — Przez ostatnich kilka lat uczę na kierunku lotniczym. Tam nie ma zbyt wielu kobiet. Te panie radzą sobie fantastycznie. Jestem więc zachwycona jako kobieta, która uczy studentów przedmiotów o profilu lotniczym, że są tam panie, które kontynuują tę naukę oraz wiedzę i naprawdę świetnie się odnajdują. Nie należy się dać ponieść stereotypom, trzeba je łamać — mówi. Dyrektor dr inż. Magdalena Letun-Łątka łączy pracę naukową z realizacją działań w Centrum Inkubacji i Transferu Technologii. Synergia nauki i biznesu pozwala dostrzec potrzeby m.in. współczesnej gospodarki. — To bardzo zmieniło moje podejście do nauki. Rozwiązania, które powstają w Uczelni, wielokrotnie były robione „na półkę”, a jednak dzisiejsze czasy wymagają od nas elastyczności, elastycznego podejścia do nauki, do tego, co jest potrzebne na rynku, innowacyjne. Wielokrotnie jako naukowcy musimy wyjść ze swojej strefy komfortu, czyli świadomości na temat tego, czym się zajmujemy, w stosunku do tego, jakie potrzeby są na rynku — wyjaśnia.

Podążających za kluczem do wybrania odpowiedniego zawodu odpowiadającego pasjom nie brakuje wśród studentek Politechniki Śląskiej. Podejmują one odważne działania naukowe i zawodowe niezależnie od tego, że niektóre z nich mogą kojarzyć się z „męskimi” dyscyplinami.

Kierunek lotnictwo zarówno teoretycznym, jak i praktycznym szkoleniem przygotowuje nas do pracy pilota zawodowego — mówi Katarzyna Brzeska, studentka Politechniki Śląskiej, która w przyszłym semestrze rozpocznie studia magisterskie na specjalności nawigacja powietrzna. — Jest nas coraz więcej w tym zawodzie. W lotnictwie zawodowym to jest ok. 6%, na moim roku są dwie kobiety, rok niżej jest to z kolei 5 studentek. Osobiście wybrałam lotnictwo z pasji. Zawsze chciałam się związać z zawodem, który po prostu kocham — dodaje, wskazując także cechy, które szczególnie przydają się w podejmowanym zawodzie: — Wydaje mi się, że niewątpliwie ważne są myślenie analityczne, a także szeroko rozumiana pamięć przestrzenna oraz wewnętrzna motywacja i organizacja pracy własnej.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content