play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu otrzymała prestiżową nagrodę

today24 marca 2021

Background

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu uhonorowana wyjątkowymi nagrodami. Ministerstwo medalami odznaczyło dyrekcję i pracowników biblioteki. Ich uroczystego wręczenia dokonano w Sali Historycznej zabrzańskiego Ratusza.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżniło zabrzańską bibliotekę odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.  Zauważona została m.in. działalność wydawnicza MBP w Zabrzu, w tym księga jubileuszowa pt. „Obecność słowa w Zabrzu” oraz bogata aktywność na rzecz rozwoju kultury i promocji czytelnictwa.

Zabrzańska Miejska Biblioteka Publiczna działa od 15 listopada 1945 roku i jest najstarszą instytucją kultury w mieście.

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu otrzymała w tym roku również Medal Bibliotheca Magna Perennisque.

– Bardzo się cieszę, między innymi dlatego, że biblioteka nie tylko wypożycza książki, ale sama jest też wydawcą bardzo wielu książek – mówi Radiu Piekary prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, która wręczała odznaczenia.

Medal Bibliotheca Magna Perennisque to prestiżowe wyróżnienie przyznawane od 1995 przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Odznaczane są nim placówki za wybitne dokonania lub całokształt działalności na rzecz rozwoju krajowego bibliotekarstwa i promowania czytelnictwa w społeczeństwie.

Zarząd stowarzyszenia podkreślił, że zabrzańska biblioteka aktywnie działa na rzecz rozpowszechniania wartości literackich i krzewienia wśród Polaków zamiłowania do książek. Na przestrzeni lat placówka zrealizowała mnóstwo projektów promujących czytelnictwo.

– To co nas wyróżnia, to przede wszystkim ta działalność wydawnicza, ale też od trzech lat jesteśmy jedną z najskuteczniejszych bibliotek w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. I własnie realizowane z nich całoroczne projekty są czymś, co nadało taką nową jakość naszemu funkcjonowaniu – mówi reporterce Radia Piekary dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu.

Dyrektor Tomasz Iwasiów i jego zastępca Paweł Dobrzelecki zostali docenieni przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich medalami w dowód uznania za zasługi dla bibliotekarstwa.

– Rozwój kultury to jeden z naszych priorytetów. Na docenienie w tym kontekście zasługuje konsekwentna, pełna zaangażowania praca zabrzańskiej biblioteki na rzecz upowszechniania literatury, rozwoju czytelnictwa i promocji kultury słowa w naszym mieście – mówiła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Wkład zabrzańskiej Biblioteki w podejmowanie różnorodnych, atrakcyjnych działań adresowanych do czytelników, a także bogaty katalog projektów, wydarzeń, spotkań, wystaw i seminariów przyczyniają się do utrzymania w Zabrzu czytelnictwa na wysokim poziomie.

Zabrzańska książnica od lat stawia na modernizacje oraz nowoczesne rozwiązania. Warto wspomnieć, ze była pierwszą w województwie śląskim i drugą w Polsce całkowicie skomputeryzowaną miejską biblioteką publiczną.

Źródło/fot. UM Zabrze

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content