play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Miejskie gry w Tychach. Zabawa z komórką w ręce

today2 września 2020

Background

Trzy zagadki, trzy lokalizacje, trzy historie – mówiąc krótko: „Zgrane Tychy”. Skoro w wielu przypadkach nie można pobawić się w większej grupie – no bo epidemia – to można zaprosić np. rodzinę i wejść w wirtualną rzeczywistość do miejskiej gry. W Tychach, od niedawna taki sposób spędzania wolnego czasu proponuje Miejskie Centrum Kultury.

„Zgrane Tychy” to projekt mobilnych gier miejskich, opartych na geolokalizacji, w które użytkownik może zagrać w dedykowanej dla gry przestrzeni miejskiej.

– W ramach projektu uruchomione zostaną trzy gry: rodzinna – „Przygody Barubara” inspirowana książką „Przygody Zbója Barubara” autorstwa tyszanina Bartłomieja Szymczyka, młodzieżowa – „Wyjątkowe stworzenia”, której bohaterami są stwory z mitów i legend (obie związane z Programem Rewitalizacji Miasta Tychy) oraz kryminalna – „Zagadki Sherlocka”, mówi Ewa Grudniok z tyskiego ratusza.

„Zagadki Sherlocka: Stary dwór Shoscombe” (lokalizacja: Paprocany) – jak mówią autorzy gry, za jej sprawą wcielić się można w postać ucznia Sherlocka Holmesa. Trzeba rozwikłać zagadkę pewnej zbrodni, do której dochodzi w pobliżu najpiękniejszego tyskiego jeziora. To gra dla tych, którzy lubią mroczne tajemnice i dreszczyk emocji.

Kolejna propozycja: Kto ma więcej skrzydeł: jednorożec czy pegaz? Co świeci jaśniej: księżyc czy świetla? Czarownica rzuca urok chuchnięciem czy dotykiem? To zagadnienia z gry „Wyjątkowe stworzenia”, gdzie można nie tylko zobaczyć ożywione wersje stworów ze znanych mitów i legend, ale także je ratować.

„Przygody Barubara” to zabawa nawiązująca z kolei do książki B. Szymczyka wydanej przez Miejskie Centrum Kultury w 2018 r. w ramach Tyskiego Banku Kultury. W opisie czytamy: „Teodor Perkuć, kojarzony bardzie jako zbój Barubar znany jest szerszej publiczności ze swojego zamiłowania do ekologii, sprawiedliwości i porządku. Na swój dziwny sposób stał się bohaterem. Pozornie niezauważalny, czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców Tychów. Teraz przed nim wyjątkowe wyzwanie. Będzie musiał odnaleźć to, co dla niego najważniejsze. Aby temu sprostać potrzebuje pomocy. Graczy zachęca się do odwiedzin osiedla N i O.

Aby zagrać, trzeba pobrać na telefon bezpłatną aplikację Action Track, następnie zeskanować kod QR , który przenosi bezpośrednio do wybranej gry. Kody znajdują się w przestrzeniach miejskich – na tabliczkach usytuowanych w pobliżu Paprocan, osiedli N i O oraz H i Ł, a także ulotkach, plakatach i wielu „nieoczywistych” miejscach.

żródło/foto: UM Tychy

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content