play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

 • cover play_arrow

  Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Mieli doradzać klientom a prowadzili nielegalny biznes

today20 lutego 2020

Background

Udaremnili finansowe przekręty dwóch firm. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów stawia zarzuty dwóm spółkom, które tworzyły tak zwane piramidy finansowe. To Luxinvest oraz Quantum Interational.

Dwie kolejne spółki pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Luxinvest oraz Quantum International oficjalnie doradzały klientom w dochodzeniu odszkodowań – jednak potajemnie tworzyły piramidy finansowe. To według polskiego prawa nielegalny proceder.

Oficjalnie pomagały

W przekazach reklamowych firmy te podkreślały, że pomagają dochodzić odszkodowań w imieniu konsumentów lub sprzedają usługi szkoleniowe. Organizowały również ogólnopolskie konferencje, na których przedstawiały warunki współpracy. Z dotychczasowych ustaleń urzędu wynika jednak, że podstawową działalnością tych spółek jest sprzedaż pakietów i werbowanie nowych osób, a reklamowanie usług odszkodowawczych lub szkoleniowych może mieć na celu uwiarygodnienie ich w oczach konsumentów.

 • cover play_arrow

  Mieli doradzać klientom a prowadzili nielegalny biznes Adam Złotorowicz

zaznacza prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Jak ustalił UOKiK, firmy te obiecują korzyści za to, że ktoś namówi inne osoby do kupna tzw. pakietów.

Nielegalny proceder

Quantum International EN LLC obiecuje zyski pod dwoma warunkami. Pierwszym jest zakupienie pakietu – VIP kosztuje 14,3 tys. zł, biznes – 5390 zł, mini – 2690 zł. Drugim warunkiem jest namówienie innych osób do zakupu tych pakietów. Zdaniem UOKiK, taki sposób działania może wskazywać, że mamy do czynienia z piramidą. Zasada działania piramid polega na tym, że zarabiają one na opłatach od użytkowników, jednak możliwość werbowania nowych członków prędzej czy później się kończy i system upada, a konsumenci tracą ulokowane pieniądze.

Nie tylko zakładanie i prowadzenie piramid jest nieuczciwą praktyką rynkową. Zalicza się do tego również ich propagowanie, przypomina prezes UOKiK.

 • cover play_arrow

  Mieli doradzać klientom a prowadzili nielegalny biznes Adam Złotorowicz

Sprawą obu spółek zajmą się teraz organy ścigania.

Kliencie – uważaj!

Konsumencie, uważaj, gdy ktoś:

zapewnia cię o bardzo wysokich zyskach w krótkim czasie, nie wspominając jednocześnie o ryzykach,

– ogólnie lub niezrozumiale przedstawia sposób swojego działania, unika odpowiedzi na twoje konkretne pytania, tłumaczy, że niedawno rozpoczął działalność,

– posługuje się wzniosłymi sformułowaniami („zostań partnerem”, „odmień swoje życie”, „zarób pieniądze bez wysiłku”),

– oferuje ci kupony, pakiety inwestycyjne, świadectwa uczestnictwa, tokeny bądź kryptowaluty,

– odsyła cię na stronę internetową, która nie zawiera podstawowych informacji na temat organizatora „inwestycji” lub jest „w budowie”,

– kieruje cię na stronę internetową, która nie jest prowadzona w języku polskim (jest za to dostępna np. po ukraińsku, wietnamsku, indonezyjsku), miejsce prowadzenia działalności jest w egzotycznym kraju – najczęściej poza granicami UE,

– wskazuje, że istotnym lub najważniejszym elementem uczestnictwa i uzyskania wynagrodzenia jest nakłonienie do udziału w systemie innych osób,

– nie wskazuje źródeł finansowania systemu lub przedstawia je bardzo ogólnie.

Podejrzenie oszustwa zgłoś również organom ścigania (policja, prokuratura).

(źródło: UOKiK)

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content