play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Ruda Śląska

Mieli ściągnąć długi a oszukali na ponad 600 tys. złotych. Para naciągaczy odpowie przed sądem

today6 kwietnia 2021

Background

Odpowiedzą za popełnienie 4 przestępstw na kwotę ponad 600 tysięcy złotych. Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko parze oszustów.

Józef J. i Katarzyna K. prowadzili razem działalność gospodarczą zajmującą się między innymi pomocą przy ściąganiu długów. W 2014 roku podpisali z właścicielką firmy, dystrybuującej sprzęt elektroniczny, umowę cesji powierniczej:

Oskarżeni zobowiązali się do ściągnięcia długów pokrzywdzonej. Zażądali wypłaty od pokrzywdzonej zaliczki w kwocie 94 tysięcy złotych na poczet przyszłego wynagrodzenia. Natomiast spółka zarządzana przez oskarżonych nie podjęła żadnych działań związanych z wywiązaniem się z tej umowy cesji powierniczej, nie zwróciła także pokrzywdzonej otrzymanej zaliczki. – tłumaczy Marta Zawada- Dybek z Prokuratury w Katowicach.

Oszuści dodatkowo wprowadzili także pokrzywdzoną w błąd co do celu przelewów o wartości następnych ponad 50 tys. złotych. A rok później podpisali z oszukaną kolejne umowy tym razem na przejęcie długów na przeszło 450 tys. złotych. Jednak już w chwili sporządzania dokumentów spółki nie było stać na wypłatę wymaganej kwoty – dodaje rzeczniczka Prokuratury w Katowicach, Marta Zawada-Dybek:

-Zdaniem prokuratora doszło tutaj do wprowadzenia w błąd a tym samym do popełnienia przestępstwa oszustwa.

W stosunku do Katarzyny L. zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 20 tys. złotych. Z kolei Józef J. został tymczasowo aresztowany, ponieważ już wcześniej był karany. Oskarżeni nie przyznali się do winy. Za zarzucane czyny grozi im do 10 lat więzienia.

/zdjęcie poglądowe 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content