play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Miesiąc od wejścia w życie przepisów o cofaniu liczników. Policja autostradowa podsumowuje

today1 lutego 2020

Background

Od 1 stycznia każdorazowo podczas kontroli drogowej policjanci sprawdzają stan licznika i porównują go z danymi wprowadzonymi do systemu CEPiK. W ciągu miesiąca policjanci z komisariatu autostradowego w Gliwicach wykryli 13 przypadków, w których prawdopodobnie cofnięto drogomierze. Niechlubny rekordzista miał wskazanie różniące się prawie o 170 tys. km od zapisu w systemach informatycznych.

Kierujący pojazdami na śląskich odcinkach autostrady A1 i A4 mogli przekonać się w trakcie kontroli prowadzonych przez policjantów drogówki, jak wygląda w praktyce sprawdzanie przebiegu samochodu oraz weryfikacja danych w systemach informatycznych. Tylko w trakcie jednego miesiąca obowiązujących przepisów, wykryto 13 przypadków rozbieżności pomiędzy aktualnym stanem licznika a wskazaniami w Centralnej Ewidencji Kierowców – to dane wprowadzone przez diagnostów Stacji Kontroli Pojazdów.

Znowelizowane przepisy Kodeksu Karnego, obowiązujące od początku roku (art.306a) stanowią, że jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza w aucie jest przestępstwem, zagrożonym karą do 5 lat więzienia. Odpowiedzialność ponosi zarówno osoba, która cofa licznik, jak i właściciel pojazdu, który zleca wykonanie takiej usługi.

Stan licznika z ostatniego badania technicznego można sprawdzić, korzystając z usługi „Mój Pojazd”. Kupując używany pojazd, albo potwierdzając informacje, które podaje jego właściciel, można skorzystać z usługi „Historia Pojazdu”. Przed zakupem pojazdu warto sprawdzać licznik w dostępnych bazach.

źródło: Policja

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content