play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Mieszkańcy woj. śląskiego nie wjadą swobodnie do Czech. Wyjątkiem uzasadnione przypadki

today15 czerwca 2020

Background

Mieszkańcy woj. śląskiego nie wjadą do Czech. Wyjątkiem uzasadnione przypadki. Po tych informacjach w regionie zawrzało. Zgodnie z decyzją czeskiego ministra zdrowia, Polacy mogą swobodnie przekraczać czeską granicę, jednak wyjątkiem są osoby posiadające stały pobyt w województwie śląskim.

Do Republiki Czeskiej swobodnie, ale nie przez przejścia graniczne z Górnym Śląskiem. Czesi od przekraczających granice na przykład w Cieszynie i Chałupkach – ciągle wymagają testów. Mamy miasto podzielone – ubolewa burmistrz Cieszyna, Gabriela Staszkiewicz.

 

  • cover play_arrow

    Mieszkańcy woj. śląskiego nie wjadą swobodnie do Czech. Wyjątkiem uzasadnione przypadki Katarzyna Taras

 

Mogliby otworzyć granicę, bo jest to męczące, szczególnie dla osób, które pracują po czeskiej stronie – zauważają mieszkańcy Cieszyna.

 

  • cover play_arrow

    Mieszkańcy woj. śląskiego nie wjadą swobodnie do Czech. Wyjątkiem uzasadnione przypadki Katarzyna Taras

 

Według czeskiego ministerstwa zdrowia województwo śląskie jest obszarem o wysokim zagrożeniu epidemicznym, co oznacza, że nie obejmie go przywrócenie normalnego ruchu granicznego. Mieszkańcy Śląska nadal będą musieli pokazywać negatywny test na koronawirusa lub poddać się dwutygodniowej kwarantannie. W pozostałych rejonach Polski granicę z Czechami będzie można przekraczać bez ograniczeń.

Obywatelom RP ze stałym pobytem/zamieszkaniem w województwie śląskim jest umożliwiony wstęp na terytorium RCz tylko w uzasadnionych przypadkach (np. pracownicy transgraniczni itp.), muszą oni jak dotychczas przedstawić negatywny test na Sars-Cov-2 lub odbyć 14 dniową kwarantannę.

źródło: Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content