play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Mieszkania z rządowego programu do wzięcia. Nowy Nikisz – będzie nabór

today1 kwietnia 2020

Background

Wkrótce tuszy nabór chętnych na ponad 500 lokali w powstającym osiedlu Nowy Nikiszowiec w Katowicach. Zgłoszenie nie gwarantuje przydziału. Procedura rozpocznie się za kilka tygodni .

Planowanym terminem uruchomienia rekrutacji do mieszkań powstających w Katowicach przy ul. Górniczego Dorobku jest czerwiec br. Nabór będzie miał charakter dwuetapowy – przyszli najemcy będą rekrutowani w oparciu o kryteria przyjęte przez katowicki samorząd, a następnie weryfikowani pod kątem posiadania tzw. zdolności czynszowej.

Katowickie osiedle Nowy Nikiszowiec to największa do tej pory inwestycja realizowana w ramach inwestycyjnej części rządowego programu mieszkaniowego. Przy ul. Górniczego Dorobku powstaje 513 mieszkań o zróżnicowanej strukturze i rozpiętości metraży – od 36 do 94,5 m2. Przewidziano również 11 lokali handlowo-usługowych od ok. 30 do ponad 220 m2. Osiedle składa się z budynków ułożonych w trzy kwartały. Każdy z nich będzie posiadał wewnętrzne przestronne patio obsadzone zielenią i wyposażone w elementy małej architektury.
Nabór będzie obywał się w całości online. Osoby zainteresowane będą musiały wypełnić formularz dostępny na stronach internetowych katowickiego TBS i Urzędu Miasta Katowice.

Wnioskujący będzie musiał podać swoje dane osobowe, a także m.in. liczbę osób w gospodarstwie domowym czy wysokość osiąganych dochodów, przypomina Krystyna Wąchała Malik z zarządu PFR Nieruchomości SA. Osoby, które z różnych względów nie są w stanie wypełnić formularza elektronicznie, będą mogły skorzystać z wsparcia w punkcie konsultacyjnym przy ul. Młyńskiej 2 w Katowicach .

Zgodnie z uchwałą, przyjętą przez katowicki samorząd, na najwięcej punktów w ramach kryteriów społecznych będą mogły liczyć rodziny wielodzietne, osoby rozliczające podatki w Katowicach, czy te, które nie ukończyły 35 roku życia. Oprócz kryteriów społecznych pod uwagę będzie brana także tzw. zdolność czynszowa przyszłych najemców i pozytywny wynik weryfikacji w BIG Infomonitorze. Zakłada się, że rekrutacja ruszy w czerwcu, ale nie jest wykluczone, że ze względu na epidemię termin może ulec zmianie.

– Jako spółka podjęliśmy decyzję o finansowym wsparciu dla szpitali zakaźnych w Bytomiu i Tychach, zaznacza Krystyna Wąchała -Malik. I dalej: – Zdajemy sobie sprawę, że w tej trudnej sytuacji najważniejsze jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Jeżeli w planowanym terminie stan epidemii w Polsce będzie się utrzymywał, data rozpoczęcia naboru zostanie przesunięta.

Katowicka inwestycja powstaje w ramach rynkowej części rządowego programu Mieszkanie Plus. Trzy kwartały – składające się na katowickie osiedle są na różnych etapach zaawansowania. W pierwszym z nich trwają prace elewacyjne oraz wykończeniowe we wnętrzach. W drugim – wykonywane są tynki i podłoża, montowane są instalacje sanitarne i elektryczne, a także rozpoczęto prace elewacyjne. W trzecim kwartale, montowane są okna, prowadzone są prace dekarskie oraz rozpoczęto montaż instalacji.

źródło: PFR Nieruchomości, foto: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content