play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Mieszkanie za remont. Kolejna edycja popularnego programu w Katowicach

today27 stycznia 2020

Background

Program „Mieszkanie za remont” umożliwia wynajęcie w dobrej cenie mieszkania od miasta w zamian za przeprowadzenie remontu. Do tej pory w ten sposób ponad 300 lokali znalazło swoich najemców, a w ostatnich edycjach ilość osób aplikujących była trzynastokrotnie wyższa niż dostępnych mieszkań.

Właśnie opublikowano nową listę 40 lokali mieszkalnych przeznaczonych do oddania w najem po przeprowadzeniu remontu przez przyszłego najemcę. Jednocześnie jest to druga edycja, w której obowiązują ubiegłoroczne zmiany w regulaminie programu, których celem było zwiększenie dostępności lokali dla przyszłych najemców.

– Program jest bardzo ważny z punktu widzenia miasta, bo pozwala nie tylko zaspokajać istotne potrzeby mieszkańców, ale też sukcesywnie zmniejszać liczbę pustostanów. Zdarza się, że osoby spoza Katowic, otrzymując „mieszkanie za remont” meldują się w mieście i tutaj odprowadzają podatki, co jest ważne w dobie wyzwań demograficznych, mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Mieszkanie za remont w Katowicach

Dla potencjalnych najemców ważna jest też możliwość wykupienia na preferencyjnych warunkach mieszkania usytuowanego w budynku, stanowiącym własność wspólnoty mieszkaniowej z udziałem miasta – po co najmniej 5 latach zajmowania takiego lokalu.

W ubiegłym roku wprowadzono także zapisy, które zwiększają szanse „singli” na najem „mieszkania za remont”. Do tej pory mogły co prawda aplikować o te lokale, ale ich szanse były bardzo małe. Od tej edycji premiowane są też osoby z orzeczoną niepełnosprawnością. Dodatkowo punktowani są obecni mieszkańcy  Katowic.

W bieżącej edycji programu wybierać można spośród 40 mieszkań o powierzchni od 15 do prawie 80 m2. Cena najmu za metr waha się od 3,25 zł do 5,80 zł i jest uzależniona m.in. od lokalizacji, a także standardu mieszkania. Lokale znajdują się przede wszystkim w Śródmieściu (m.in. ul. Mikołowska, Uniwersytecka, Kozielska, Batorego, 3 Maja, Kościuszki, Drzymały, Francuska), ale też na Koszutce (ul. Grażyńskiego, Okrzei), Ligocie (ul. Koszalińska, Grunwaldzka), Piotrowicach (ul. Ziołowa, Jankego) czy Szopienicach (ul. Morawa, 11 Listopada, Wiosny Ludów).

Aby ubiegać się o mieszkanie za remont należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze, nie można być właścicielem innego lokalu. Po drugie – należy spełnić kryterium dochodowe. Np. dla gospodarstwa jednoosobowego miesięczny dochód musi zawierać w przedziale 1650 – 4400 zł, a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego wymagany dochód na osobę musi mieścić w widełkach: 1 100 – 2 860 zł. Trzecim warunkiem jest brak zaległości z tytułu najmu aktualnie zajmowanego lokalu.

– Gdy na jedno mieszkanie jest więcej chętnych, a z reguły tak jest, o pierwszeństwie w zawarciu umowy decydują punkty, mówi Ewa Lipka z magistratu. I dodaje: – Tworząc punktację, pod uwagę bierze się m.in.: aktualną powierzchnię mieszkalną w przeliczeniu na jedną osobę, liczbę osób zamieszkujących dany lokal, dzieci w gospodarstwie domowym, orzeczenia o niepełnosprawności czy też kwestia bezdomności.

​Lista lokali w ramach programu oraz dodatkowe informacje są dostępne na stronie Urzędu Miasta Katowice https://bit.ly/2GrfmJv

źródło: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content