play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Mikołów: Pierwszy ośrodek do walki z CYBERPRZESTĘPCZOŚCIĄ na Śląsku!

today3 sierpnia 2021

Background

Ośrodek do walki z cyberprzestępczością ma powstać na Śląsku! Takie są plany Zarządu Województwa Śląskiego i Głównego Instytutu Górnictwa. Jest już nawet propozycja miejsca, w którym miałaby powstać taka placówka. Ośrodek Kompetencji Cyfrowych, bo tak nazywać ma się nowa instytucja , ma zostać utworzony na terenie Kopalni Doświadczalnej „Barbara” w Mikołowie.

 


– Ta idea wybudowania na infrastrukturze naszej Kopalni Doświadczalnej Barbara, takiego ośrodka, który by się zajmował w dużej mierze cyberbezpieczeństwem. To jest bardzo dobra idea. Ona się wpisuje w plan transformacji regionu i na pewno będzie ciekawym rozwiązaniem. Pozwoli na budowanie nowych kompetencji. A przede wszystkim pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim korzystającym z infrastruktury sieci komputerowej. Co teraz stanowi olbrzymie wyzwanie – przyznaje Dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, Stanisław Prusek.

 


Integralną częścią ośrodka byłby ultranowoczesny komputer kwantowy. System nie ograniczałby się wyłącznie do eliminowania cyberataków. Ostrzegałby także przed innymi zagrożeniami, jak na przykład pogodowymi oraz służył wyższym uczelniom technicznym.

Fot: Samorząd Województwa Śląskiego

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content