play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Mikołów: Tężnia solankowa w końcu gotowa. Jest większa niż zakładano

today24 maja 2021

Background

Długo wyczekiwana tężnia solankowa w Mikołowie jest już dostępna. Projekt wygrał głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego w roku 2018, jednak jego realizacja przedłużała się ze względu na zmianę pierwotnej lokalizacji.

Namiastka uzdrowiska w Mikołowie. W tym mieście można już korzystać z tężni solankowej, która powstała w ramach budżetu obywatelskiego. Inwestycja powstała w parku Małe Planty:

– Gorąco zapraszamy wszystkich do skorzystania z tężni solankowej w Mikołowie, która przed paroma dniami została oficjalnie oddana do użytku. Przypomnę, był to zwycięski projekt zgłoszony w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie mieszkańców wygrał właściwie w cuglach. Pomysł budził bardzo szerokie zainteresowanie i był bardzo ciepło przyjęty przez mieszkańców, dlatego też miasto postanowiło go rozszerzyć i dobudować drugi moduł, tak żeby z tężni w jednym czasie mogło korzystać więcej osób – mówi Radiu Piekary Tomasz Rogula, rzecznik mikołowskiego magistratu.

Tężnia początkowo miała stanąć za Miejskim Domem Kultury, ale ostatecznie przeniesioną ją do parku co zrodziło pewne komplikacje:

– Proces trwał troszeczkę dłużej, bo zazwyczaj wszystkie inwestycje z budżetu obywatelskiego realizujemy w ciągu roku. Natomiast ze względu na lokalizację, która była zmieniana, ostatecznie zdecydowaliśmy się na zabytkowy park – w Małych Plantach – i właśnie przez to, że jest to park zabytkowy, bardzo długo trwał proces ustalania warunków technicznych z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.  Koniec końców z jednego modułu, który wygrał w Budżecie Obywatelskim, zrobiliśmy dwa. Mieszkańcy bardzo podchwycili pomysł, bardzo byli za tym, żeby już rzeczywiście w pełnej krasie ta tężnia mogła funkcjonować – mówi Mateusz Handel, zastępca burmistrza Mikołowa:

Tężnia solankowa kosztowała ponad 700 tysięcy złotych.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content