play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

MILIONY z bonów wydane na wypoczynek dzieci!

today27 lipca 2021

Background

W województwie śląskim szybko rośnie zainteresowanie bonem. Liczba aktywowanych bonów przekroczyła 308 tysięcy, co stanowi 65 procent. Rodzice i opiekunowie z naszego regionu za wypoczynek swoich pociech zapłacili 138 milionów złotych przyznanymi bonami. W całym kraju transakcje bonem wyniosły ponad 1,029 milionów złotych.

 

Bon można wydać na usługi hotelarskie i imprezy turystyczne dla dzieci.

– Liczba osób, które uruchomiły bon oraz liczba płatności realizowanych tym świadczeniem w ostatnich tygodniach znacząco wzrosła. Ma na to wpływ lepsza sytuacja epidemiczna, otwarcie wielu dotychczas zamkniętych atrakcji turystycznych, ale przede wszystkim wakacje. Rodzice z województwa śląskiego na 476 tysięcy bonów uruchomili 308 tysięcy z przysługujących im bonów, co stanowi aż 65 procent. Kwota płatności zrealizowanych bonami przez mieszkańców województwa śląskiego przekroczyła 138 milionów złotych – informuje regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego,
Beata Kopczyńska.

 

Dla kogo bon

Bon przysługuje na każdego dziecko, na które do 18 lipca było przyznane świadczenie wychowawcze 500+ , ale też w sytuacji, gdy rodzice, czy opiekunowie nabędą prawo do tego świadczenia w okresie od 19 lipca 2020 r. do 31 grudnia 2021 r.

– Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. Na dziecko z niepełnosprawnością – w sumie 1000 zł. Świadczenia nie można wymienić na gotówkę. Rodzic może nim płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne dla dzieci realizowane na terenie Polski – tłumaczy rzeczniczka.

W województwie śląskim do aktywacji pozostało jeszcze 168 tysięcy bonów. Bon można aktywować do końca marca 2022 roku, do tego terminu trzeba też dokonać płatności, aby nie przepadł. Natomiast sama usługa turystyczna może odbyć się później.

Płatności bonem przyjmuje 27 tysięcy podmiotów w całej Polsce. Ich aktualna lista znajduje się na stronie bonturystyczny.gov.pl.

 

Jak aktywować bon turystyczny

Aktywacja bonu odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Po potwierdzeniu swoich danych rodzic otrzymuje na PUE indywidualny kod płatności. Należy go podać przedsiębiorcy, który realizuje usługę turystyczną. Wtedy na telefon komórkowy rodzica przychodzi jednorazowy kod, który potwierdza transakcję bonem.

Bonem turystycznym można płacić wielokrotnie aż do wyczerpania jego kwoty.

ZUS otrzymuje dane o osobach uprawnionych do bonu z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500+. Informacje o bonie na swoim profilu PUE znajdzie ten rodzic, który składał wniosek o świadczenie 50+.

 

Gdy nie mam zakładki bonu na PUE

Jeżeli mimo to zakładki z bonem brakuje, to rodzic powinien zgłosić wniosek do Polskiej Organizacji Turystycznej. Informacji o stanie już złożonych wniosków udziela infolinia POT pod numerem:

800 70 22 70 (czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-16.00).

 

Fot: Facebook/ Bon Turystyczny

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content