play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Minister Dworczyk przeprasza za błędy. Rząd stara się „odkręcić” zamieszanie

today1 kwietnia 2021

Background

To nie jest łatwy dzień dla ministra Michała Dworczyka. O poranku okazało się, że wybuchło niemałe zamieszanie z włączeniem do kalendarza szczepień osób po 40 roku życia. To błąd systemu – tłumaczył minister odpowiedzialny za harmonogram szczepień przeciw COVID-19 w Polsce.

Ludzie po czterdziestce mieli się szczepić wcześniej, bo spadła dynamika szczepień, a rząd nie chce marnować czasu na wolne terminy:

 – W ostatnich dniach zobaczyliśmy zdecydowany spadek dynamiki rejestracji osób powyżej 60 roku życia na szczepienia – mówił minister i dodał –   Dzisiaj w nocy uruchomiliśmy e-skierowania dla osób, które zgłosiły się wcześniej w wieku od 40 do 59 lat w styczniu, lutym lub marcu. Łącznie takich osób zgłosiło się 680 tys. w tym 40-latkowie to ok. 350 tys.

Minister Michał Dworczyk powiedział, że dziś nastąpiły dwa błędy:

  • czterdziestolatkowie mieli się zapisywać na maj, jednak w wyniku błędu w systemie otrzymywali terminy na kwiecień
  • wystąpił problem w komunikowaniu – było niewystarczająco efektywne – społeczeństwo nie wiedziało o uruchomieniu rejestrowania osób po czterdziestym roku życia

– Błąd systemu spowodował zapisy 40-latków na szczepienia jeszcze w kwietniu. Osoby te dostaną propozycję zmian na termin majowy – powiedział szef KPRM.

Po tym jak okazało się, że czterdziestolatkowie mogą dostać termin na szczepienie wcześniej niż się spodziewano, zainteresowanie było tak duże, że systemy IKP i Profilu Zaufanego nie wytrzymały i przestały działać. Teraz trwają prace nad usuwaniem błędów i przywracaniem systemów do pracy.

– Ok. 60 tys. 40-latków otrzymało terminy na kwiecień. Niestety nastąpiła awaria PZ i IKP. Zdecydowaliśmy się na wstrzymanie zapisów tej grupy na kolejne terminy. Naprawa systemu powinna nastąpić do końca dzisiejszego dnia – dodał Dworczyk.

– Mamy 1,8 mln wolnych terminów w kwietniu i maju. Teraz dokładamy na kwiecień dodatkowe kolejne pół mln slotów, czyli będziemy mieli 2,3 mln miejsc – podsumował minister Dworczyk.

Teraz, w ciągu jednego dnia, osoby po 40 roku życia mogą się spodziewać telefonu od konsultanta i potwierdzenia terminu szczepienia, najwcześniej w maju.

Zdaniem szefa KPRM będzie się zdarzać nakładanie się różnych roczników w tych samych terminach, bo różna jest przepustowość i tempo szczepień w różnych miejscach Polski.

Fot. Facebook/KPMR/transmisja

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content