play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Minister zdrowia w Katowicach: „Sytuacja na Śląsku jest krytyczna”

today31 marca 2021

Background

Sytuacja jest krytyczna, teraz i w nadchodzącej perspektywie – mówił po obradach sztabu kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach minister zdrowia Adam Niedzielski. Trzeba realokować pacjentów, zarówno transportem kołowym, jak i lotniczym.

Sytuacja jest krytyczna

Już tylko 16 wolnych respiratorów pozostało dla chorych na Śląsku. Za dnia na dzień pogarsza się sytuacja w placówkach medycznych regionu. Mimo stałego zwiększania bazy łóżkowej wciąż zajętych pozostaje ponad 80% miejsc. Na poprawę się nie zanosi. Dziś Śląsk znów na pierwszym miejscu epidemicznej listy Ministerstwa Zdrowia. Minionej doby wykonano u nas prawie 15 tysięcy testów. Pozytywny wynik dało aż 6 tysięcy z nich. Najwięcej – bo przeszło 400 infekcji – w stolicy regionu . Prawie 300 w Gliwicach. Ponad 200 w powiatach wodzisławskim, cieszyńskim i Dąbrowie Górniczej. Zmarło 95 mieszkańców województwa. 22 osoby wyłącznie z powodu COVID-19.

Sztab kryzysowy z udziałem ministra zdrowia

Wobec trudnej sytuacji w regionie dziś w Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Szef resortu zdrowia zapowiedział, że wkrótce będą dwa typy realokacji pacjentów – kołowa i lotnicza. Realokowani mają być pacjenci z okolic Częstochowy, ale także z zachodniej ściany województwa śląskiego. Dzisiaj ma to być prawie 20 osób. Pacjenci z północy regionu trafią do placówki w Radomsku, z kolei z zachodniej części Śląska do Kędzierzyna-Koźla. Do końca tygodnia może ich być od 150 do nawet 170.

– Musimy bardzo wyraźnie powiedzieć, że sytuacja na Śląsku jest krytyczna pod względem liczby zachorowań, liczby hospitalizacji, ale również pewnej, przyszłej perspektywy – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami po odbyciu narady sztabu kryzysowego na Śląsku minister Adam Niedzielski i dodał, że już niedługo zostanie wdrożona realokacja drogą lotniczą.

– W stan gotowości również zostały postawione wszystkie załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przechodzą one z trybu pracy standardowej na tryb pracy 24h – całodobowej – mówił szef resortu zdrowia i dodał – Lotnicze Pogotowie Ratunkowe jest przygotowane zarówno do transportu najcięższych przypadków, ale również pacjentów z leczeniem tlenowym. Mamy dodatkowych 6 zespołów, które będą pełniły takie dyżury.

Wzmocnione zostaną też kontrole na granicy z Czechami – okazuje się, że częstym źródłem zakażeń jest ruch transgraniczny.

Fot. Twitter/Ministerstwo Zdrowia

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content