play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Ministerstwo Finansów: Dokumenty też przechodzą kwarantannę

today31 marca 2020

Background

Dokumenty na kwarantannie. Trafiające do skarbówki pisma do specjalnych skrzynek trafiają na 48 godzin, te do Zakładów Ubezpieczeń Społecznych – nawet na 72 godziny. Prawnicy zastanawiają się, czy wpływa to na ustalanie daty wpływu dokumentów i terminów postępowania.

Dokumenty trafiające do urzędów też przechodzą kwarantannę. Jak podaje Ministerstwo Finansów, urzędnicy pracują w rękawiczkach ochronnych, następuje dezynfekcja i rotacyjna wymiana skrzynek. Dokumenty są w kwarantannie – przechowywanie w specjalnych pojemnikach lub pomieszczeniach przez określony czas.

Resort: Nie wpływa to na datę

Ministerstwo Finansów uważa, że zasady opróżniania urn na dokumenty ustalane są indywidualnie przez kierownictwo izb administracji skarbowej i urzędów skarbowych. – Urny opróżniane są w zależności od potrzeb, najczęściej raz na dobę po zakończeniu pracy przez urząd lub przed jej rozpoczęciem – informuje MF.

Portal prawo.pl zaznacza, że ich rejestracja następuje dopiero po upływie kwarantanny – przy czym, jak zapewnia ministerstwo, dokument rejestrowany jest z datą faktycznego złożenia do skrzynki.

Według resortu finansów, odbiór dokumentów i ich rejestracja odbywają się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa: praca w rękawiczkach ochronnych, dezynfekcja i rotacyjna wymiana urn, kwarantanna dokumentów czyli przechowywanie w specjalnych pojemnikach lub pomieszczeniach przez określony czas (np. 24 godziny) i rejestracja dopiero po jego upływie – przy czym, jak podkreśla ministerstwo, w takiej sytuacji dokument rejestrowany jest z datą faktycznego złożenia do urny.

Jak dodaje, o terminie wniesienia pisma do urzędu decyduje prezentata na tym piśmie, a opisana procedura utrudnia jej naniesienie lub uniemożliwia. To skazuje przedsiębiorców na nadanie pisma pocztą, co dziś jest również utrudnione.

(źródło: prawo.pl)

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content