play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło kolejne obostrzenia. Wraca nauka zdalna, zmniejszają się limity ilości osób

today7 grudnia 2021

Background

Nauka zdalna dla dzieci, obowiązkowe szczepienia dla trzech grup zawodowych, prawo do sprawdzania testów. W związku z pandemią COVID-19 rząd wprowadza kolejne obostrzenia.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski oraz jego zastępca, Waldemar Kraska przedstawili kolejny pakiet obostrzeń. Nowe zasady zostały wprowadzone w związku z trwającą pandemią COVID-19 oraz nową odmianą koronawirusa o nazwie omikron.

– Sytuacja epidemiczna się ustabilizowała. Od półtora tygodnia średnia dzienna liczba zakażeń jest na poziomie 23 tys. Jednak nie widać wyraźnych spadków tych statystyk. Dodatkowo bardzo ryzykownym elementem jest nowy wariant omikron. Ze względu na niepokojącą sytuację związaną z COVID-19 zdecydowaliśmy się na podjęcie stanowczych działań. Od 15 grudnia wprowadzamy dodatkowe zasady bezpieczeństwa – mówił podczas konferencji minister Adam Niedzielski.

Nauka zdalna, obowiązkowe szczepienia, sprawdzanie testów

Kolejne obostrzenia ukierunkowane są na kilka obszarów. Pierwszy z nich dotyczy dzieci i młodzieży. Do szkół w okresie od 20 grudnia do 9 stycznia powróci nauka zdalna. Resort zapowiada, że chce w ten sposób wykorzystać okres ferii świąteczno-noworocznych do zmniejszenia transmisji wirusa.

Zmiany dotyczą też trzech grup zawodowych: medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Od 1 marca wejdzie dla nich w życie obowiązek szczepienia przeciwko COVID-19. Oprócz tego pracodawca będzie miał prawo od 15 marca oczekiwać okazania przez pracownika wyniku testu.

Zaostrzone zostają także wprowadzone niedawno obostrzenia. Obowiązujące limity 50 proc. zmienią się od 15 grudnia na 30%. Dotyczy to hoteli, barów, restauracji, teatrów, a także kin, w których będzie obowiązywał także zakaz konsumpcji.

Jeśli właściciel obiektu będzie chciał przyjąć klientów lub gości ponad limit, będzie musiał zweryfikować certyfikat szczepienia. Ustawa, która umocuje to prawnie, jest obecnie przygotowywana – mówił wiceminister Kraska.

Zamknięte zostaną także dyskoteki, kluby i inne obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. W Sylwestra będzie natomiast możliwość organizacji imprez do 100 osób. Zmiany dotkną także transportu zbiorowego. Będzie w nim obowiązywało ograniczenie do 75% miejsc.

Jeżeli chodzi o podróże zagraniczne, to od 12 grudnia osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen muszą mieć wykonany test na obecność COVID – 19.

Sytuacja dalej nie napawa optymizmem

Mimo wprowadzonych wcześniej obostrzeń w dalszym ciągu liczba nowych zakażeń, a także zgonów pozostaje wysoka. Dziś Ministerstwo Zdrowia podało, że ubiegłej doby odnotowano 19 366 nowych przypadków zakażeń oraz 504 zgony.

Niestety woj. śląskie w dalszym ciągu zajmuje 2. miejsce pod kątem liczby zakażeń. Stwierdzono tu 2033 zachorowań. Gorzej jest tylko w woj. mazowieckim gdzie pojawiło się 2790 przypadków.

fot.: Ministerstwo Zdrowia

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content