play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Ministerstwo Zdrowia reaguje na brak leku Euthyrox w ogólnopolskich aptekach [OŚWIADCZENIE]

today4 lutego 2020

Background

W wielu aptekach w Polsce pojawił się problem z dostępnością leku Euthyrox N w dawce 88. Ministerstwo Zdrowia postanowiło zareagować i wydało oficjalny komunikat z tej sprawie. Dlaczego w aptekach brakuje Euthyroxu N 88 i kiedy możemy spodziewać się dostaw tego leku?

Euthyrox N jest lekiem hormonalnym zawierającym lewotyroksynę – syntetyczny hormon tarczycy. Stosuje się go w stanach niedostatecznego poziomu stężenia hormonów, aby drogą farmakologiczną uzupełnić ten niedobór. Wskazaniem do stosowania tego preparatu jest leczenie niedoczynności tarczycy, wola obojętnego, leczenie supresyjne raka tarczycy, a także suplementacja skojarzona ze stosowanie leków przeciwtarczycowych  w przebiegu leczenia nadczynności tarczycy.

Od kilku tygodni pacjenci sygnalizują, że zakup tej dawki Euthyroxu jest właściwie niemożliwy, a apteczne półki świecą pustkami.

Firma Merck Sp. z o.o., producent leku Euthyrox N, poinformowała resort zdrowia o trudnościach z zapewnieniem ciągłości dostaw Euthyroxu N w dawce 88 mcg. Ostatnia dostawa do hurtowni miała miejsce w grudniu, zaś kolejne zaplanowane są na przełom lutego i marca tego roku.

Alternatywnym rozwiązaniem w obecnej sytuacji jest stosowanie dostępnych w aptekach dawek lub zamiennikówI po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Komunikat Ministerstwa Zdrowia o braku leku Euthyrox 03.02.2020

źródło,tekst:www.ktomalek.pl

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content