play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Mistrz rzeźbiarskiego dłuta zwany „Michałem Aniołem XX wieku” na wystawie w Bytomiu

today7 października 2020

Background

Mistrz rzeźbiarskiego dłuta zwany „Michałem Aniołem XX wieku” na wystawie w Bytomiu. Twórca pucharu Gordona Benneta, bohater filmu zrealizowanego przez rodzinę Leonarda di Caprio, artysta totalny, tułacz, w którego historii, jak w soczewce skupiają się losy artystów XX wieku. Buntownik często porównywany do Michała Anioła czy Rodina. Twórca walczący ze światem zastanych artystycznych autorytetów. Geniusz uznający jedynie własną sztukę…. Stanisław Szukalski- mistrz rzeźbiarskiego dłuta i rysunku, artysta przekraczający granice wyobraźni powraca…. Jego triumfalny powrót odbędzie się za sprawą wystawy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, na której zostaną pokazane dzieła artysty oraz jego popleczników. Dzisiaj wernisaż wystawy, na który można wejść jedynie z zaproszeniami. Od jutra wystawa czynna dla wszystkich miłośników sztuki. Ekspozycja będzie czynna do końca stycznia 2021 roku.  Radio Piekary jest patronem wydarzenia.

Mistrz rzeźbiarskiego dłuta zwany „Michałem Aniołem XX wieku” na wystawie w Bytomiu. Stach z Warty (Szukalski tak o sobie mówił) uważał, że sztuka musi być przesadzona. I takie właśnie rzeźby i obrazy zaklęte w dynamicznym ruchu, niespokojne, pełne metaforycznych odniesień zobaczymy na wystawie „Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu »Rogate Serce«”. Oprócz dzieł mistrza detalu, prekursora komiksów zobaczymy prace artystów, skupionych wokół „przyszywanego” dziadka Leonardo di Caprio. Ojciec aktora- Giorgio di Caprio wraz z grupą znajomych kalifornijskich artystów przyjaźnił się z Szukalskim. O tej niezwykłej znajomości opowiada film „Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego” w reżyserii Irka Dobrowolskiego, który można zobaczyć na platformie Netflix.

Wystawa „Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu »Rogate Serce«” zrealizowana została głównie w oparciu o zbiory Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Rzeźby Szukalskiego są nie tylko fundamentem dla tej części zbiorów,  ale tworzą zespół jednych z najcenniejszych obiektów w całej kolekcji Muzeum. Kolekcja prac Stacha z Warty oraz Szczepowców liczy ponad 100 obiektów i jest bezsprzecznie jednym z największych kolekcji dzieł wspomnianych artystów, jakie znajdują się w państwowych zbiorach muzealnych w Polsce. W jej ramy wchodzą zarówno prace rzeźbiarskie, malarstwo, grafika, rysunki, jak i projekty znaczków oraz medalu, plakaty, a także artefakty związane z artystami.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content