play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Mleko modyfikowane – najważniejsze informacje o żywieniu niemowlaka

today7 lipca 2021

Background

Mleko matki jest najcenniejszym pokarmem dla dziecka. W niektórych przypadkach konieczne okazuje się jednak podawanie mleka modyfikowanego. Co należy wiedzieć o tym rodzaju pokarmu? Jakie składniki znajdują się w mleku modyfikowanym i czym kierować się przy jego doborze?

Mleko modyfikowane – podstawowe informacje

Podawanie mleka modyfikowanego zastępuje naturalny sposób karmienia noworodków oraz niemowląt. Produkuje się je z mleka krowiego. Pokarm musi być przygotowany tak, aby był w pełni bezpieczny dla malucha. Obniża się w nim ilość i proporcje białka i tłuszczów i zmniejsza zawartość sodu, chloru i potasu. Mleko modyfikowane wzbogaca się witaminami i minerałami kluczowymi dla rozwoju dziecka. Zastępuje ono naturalny pokarm matki, gdy niemożliwe jest karmienie maluszka piersią.

Wskazaniem do stosowania mleka modyfikowanego bywa choroba dziecka, np. galaktozemia albo niedobór laktazy. Z karmienia piersią rezygnuje się również w przypadku przyjmowania toksycznych lekarstw przez karmiącą mamę albo jej choroby (AIDS, gruźlica czy zakażenie wirusem wywołującym białaczkę czy chłoniaka).

Możliwe jest także karmienie mieszane – podawanie mleka matki oraz mleka modyfikowanego. Takie postępowanie zaleca się w przypadku noworodków z nadmiernym spadkiem albo niewystarczającym przyrostem masy ciała, odwodnienia dziecka, leczenia hipoglikemii albo konieczności tymczasowego przerwania karmienia piersią.

Co zawiera w sobie mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane produkowane jest w taki sposób, by jego skład jak najbardziej przypominał skład mleka matki. Powinno dostarczać substancji wspierających prawidłowy rozwój i wzrost. Mleko modyfikowane ma obniżoną zawartość białka względem mleka krowiego. Jest tak dlatego, że układ pokarmowy niemowlęcia nie produkuje wystarczającej ilości enzymów koniecznych do strawienia białek zwykłego mleka. Innymi słowy – organizm maluszka nie będzie gotowy na spożywanie mleka krowiego – konieczne są modyfikacje składu substancji.

Produkty do karmienia niemowląt wzbogaca się kwasem DHA. Bez tego składnika dziecko nie może się prawidłowo rozwijać. Mleko modyfikowane zawiera ponadto bakterie probiotyczne dbające o utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej układu pokarmowego. Wspomniane składniki wzmacniają też rozwijającą się odporność. W mleku modyfikowanym dostosowuje się również zawartość witaminy D, A, C, K i E, żelaza, wapnia oraz cynku do potrzeb młodego organizmu.

Jak dobrać mleko modyfikowane do wieku dziecka?

Dla najmłodszych niemowląt przeznaczone jest mleko początkowe zwykle oznaczone symbolem 1. Można podawać je od urodzenia do ukończenia 6 miesiąca życia. Jego stosowanie koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem albo doradcą laktacyjnym. Na tym etapie życia dziecka zalecane jest karmienie piersią, a podawanie mleka modyfikowanego rekomenduje się tylko w określonych przypadkach. Ponadto u alergików wskazane może być stosowanie mieszanek hipoalergicznych, a u dzieci z problemem częstego ulewania – mieszanek antyrefluksowych.

Dla starszych niemowląt po 6 miesiącu życia opracowuje się mleko następne (oznaczone symbolem 2). Zawiera ono więcej witamin i składników odżywczych, aby spełniało potrzeby rozwijającego się organizmu. Tego typu mleko modyfikowane jest odpowiednie dla delikatnego i niedojrzałego układ u pokarmowego maluszka. Dla dzieci powyżej 1 roku życia przygotowano produkty w wariancie Junior, zaspokajające potrzeby żywieniowe rosnących pociech. W tej kategorii produktów dostępne są mleka dla dzieci do 2, 3 i powyżej 3 roku życia.

Jeżeli karmienie dziecka piersią okazuje się niemożliwe, można zastosować mleko modyfikowane. To jedyna bezpieczna i pełnowartościowa alternatywa dla naturalnego pokarmu matki. Warto szukać mieszanek z jak najlepszym składem i w razie wątpliwości konsultować się z lekarzem lub doradcą laktacyjnym. Ponadto ważne jest dobieranie mleka modyfikowanego do wieku dziecka oraz jego indywidualnych potrzeb. Posiłki zawsze należy przygotowywać zgodnie z instrukcją podaną przez producenta, aby mogły wspierać rozwój i prawidłowy wzrost maluchów.

Materiał we współpracy z partnerem

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content