play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Młodzi robią Metropolię”. Rusza rekrutacja do programu GZM

today1 czerwca 2020

Background

Do końca czerwca potrwa zbieranie propozycji mieszkańców, którzy zechcą wziąć udział w projekcie „Młodzi robią Metropolię”. Program ma dać odpowiedź na kluczowe pytania: Jaka powinna być Metropolia dla młodych? Jakie są oczekiwania i potrzeby młodzieży? W jakim kierunku należy rozwijać obszary edukacji, transportu, rynku pracy czy kultury?

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) rusza z projektem skierowanym do mieszkańców w wieku od 16 do 25 lat, którzy chcą mieć realny wpływ na to, jak rozwija się ich otoczenie. W ramach projektu zostanie wyłoniona grupa 25 młodych „Ambasadorów Metropolii”.

Projekt kierujemy do pokolenia ludzi, którzy doskonale odnajdują się w świecie nowoczesnych technologii, mają łatwość przyswajania informacji, są przedsiębiorczy i otwarci na dzielenie się swoją wiedzą i pomysłami, mówi Grzegorz Podlewski, wiceprzewodniczący zarządu GZM. I dalej: – Dzięki udziałowi w tym projekcie, młodzież będzie miała realny wpływ na to, w jakim kierunku będzie się rozwijać Metropolia. Pomysły wypracowane podczas warsztatów będą brane pod uwagę w dokumentach określających nasze działania strategiczne. Ten projekt to także szansa, aby przeciwdziałać zjawisku migracji osób młodych, które rodzi negatywne implikacje dla rozwoju miast i regionów, dodaje G.Podlewski.

Uczestnicy projektu wezmą udział w minimum 10 spotkaniach (w okresie od września 2020 do września 2021 r.). Część z nich będzie prowadzona online. We współpracy z pracownikami GZM i ekspertami zewnętrznymi, będą dzielić się pomysłami, które znajdą odzwierciedlenie pod postacią rekomendacji w „Strategii Rozwoju GZM do 2027 r., z perspektywą do 2035 r.”
Aby znaleźć się w gronie 25 młodych ambasadorów, należy wysłać formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie pod linkiem: bit.ly/2ZsuH7l lub na stronie metropoliagzm.pl (zakładka Biblioteka). Oprócz formularza zainteresowani udziałem będą mieli do wykonania zadanie polegające na przedstawieniu Metropolii swoimi oczami.

Organizatorzy licz a na kreatywność, więc kandydaci mają dużą dowolność w formie zgłoszeń: tekst, multimedia, audio-wideo.
Projekt „Młodzi robią Metropolię” to nie pierwszy raz, gdy GZM wchodzi w interakcję z mieszkańcami i chce czerpać z ich doświadczeń. W maju ub.r.  powołano metropolitalny zespół ds. polityki senioralnej. Jednym z pierwszych efektów jego prac było opracowanie poradnika „Metropolia przyjazna seniorom”. Dokument zawiera rekomendacje dotyczące aktywizacji osób starszych. Poradnik dostępny jest na stronie internetowej Metropolii.

źródło/graf: GZM

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content