play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

„Mój kraj taki piękny” w drodze do Oscara

today28 października 2020

Background

Są coraz bliżej nominacji do najważniejszej nagrody filmowej. Wyprodukowany przez Szkołę Filmową imienia Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach film dokumentalny „Mój kraj taki piękny” znalazł się na oscarowej długiej liście.

Mają szansę na najważniejszą statuetkę w świecie filmu. Wyprodukowany przez Szkołę Filmową w Katowicach film Grzegorza Paprzyckiego w drodze do Oscara. Tematyka filmu bardzo aktualna, ponieważ mówi o rozdarciu społeczeństwa na dwie skrajne postawy.

Dokument o Polsce

Jest to 30- minutowy portret Polski, w której ścierają się dwie siły, reprezentujące zupełnie odmienne światopoglądy. Lewicowa wizja kraju naprzeciw homogenicznej Polski, budowanej przez skrajną prawicę. Pośród tych ideologii – ludzie, którzy walczą w imię własnych wartości i zasad. Łączy ich jeden temat sporny: nacjonalizm.
Reżyser jest ze swoją kamerą tam, gdzie społeczna polaryzacja przyjmuje postać otwartego konfliktu. Ale kadry jego filmu wypełniają nie tylko demonstracje i zamieszki. Pokazuje też edukacyjne wysiłki obrońców konstytucyjnej demokracji i niełatwe próby dialogu.

Został już doceniony

„Mój kraj taki piękny” Grzegorza Paprzyckiego zwyciężył na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych E TudoVerdade/ It’s All True w São Paolo, w kategorii która kwalifikuje do ubiegania się o nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej. Oznacza to, że Film trafia na tzw. długą listę oscarową.

 – Cieszę się, że „Mój kraj taki piękny” został nagrodzony na tak prestiżowym Festiwalu w Brazylii. Być może przesłanie płynące z Filmu jest wymowne nie tylko dla Polaków, ale także dla mieszkańców innych rejonów świata, którzy również zmagają się z hipokryzją, z problemami związanymi z dyskryminacją, walką o lepsze jutro. Jestem przekonany, że potrzeba dialogu, a przede wszystkim zmiany dotyka nas wszystkich, co niejednokrotnie podkreślam. Rozmawiajmy ze sobą, bo tylko to może przynieść realne skutki. Mam nadzieję, że dzięki oscarowej drodze, Film spotka się z szerokim odbiorem i będzie tematem wielu dyskusji, czyli spełni swój pierwotny cel – Grzegorz Paprzycki, reżyser Filmu „Mój kraj taki piękny”.

Opiekunem artystycznym Filmu jest Andrzej Fidyk oraz Beata Dzianowicz.

Film zdobył nagrody na kilkunastu festiwalach w Polsce i na świecie

Krakowski Festiwal Filmowy (Złoty Lajkonik),
Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie (Jantar),
Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF Cinema w Poznaniu,
Solanin Film Festival,
Festiwal Filmowy Przeźrocza w Bydgoszczy,
Best of Festival,
Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato w Radomiu,
Węgiel Film Festival w Katowicach,
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Zoom – Zbliżenia.
Szczecin European Film Festival (Nagroda za najlepszy film ufundowana przez Prezydenta Miasta Szczecin)

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content