play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Motorest w Bytomiu – restauratorzy radzą sobie jak mogą. Miasto wspiera

today27 stycznia 2021

Background

Sytuacja niektórych branż, wynikająca z przedłużającego się lockdownu, jest wręcz dramatyczna. Dlatego samorządy po raz kolejny deklarują wsparcie.

Tak jest chociażby w Bytomiu. Od marca magistrat rozpatrzył ponad 800 wniosków złożonych przez bytomskich przedsiębiorców. Wartość tej pomocy przekroczyła milion złotych.

– Radni podjęli dwie uchwały – w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości oraz przedłużenia terminów płatności rat podatków od nieruchomości przedsiębiorców których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z pandemią. Oprócz tego, podczas spotkania z przedsiębiorcami reprezentującymi branżę gastronomiczną, prezydent miasta zadeklarował zwolnienie z części opłaty koncesyjnej – mówi Radiu Piekary Małgorzata Węgiel-Wnuk z Urzędu Miasta w Bytomiu.

Wciąż można się starać o zmniejszenie opłat za lokale dzierżawione od miasta. Obecnie gmina na wniosek obniża czynsz o 90% tym podmiotom, które w wyniku obostrzeń związanych z pandemią nie mogą prowadzić działalności oraz 50% tym, którym epidemia utrudnia prowadzenie biznesu. Przedsiębiorcy mogą też korzystać m.in. z możliwości zwolnienia z opłat z tytułu zajęcia pasa drogowego.

Tymczasem bytomscy przedsiębiorcy radzą sobie jak mogą. Aby uchronić swój lokal przed bankructwem, jedni oferują dania na wynos, inni organizują internetowe zrzutki, jeszcze inni – mimo zakazu – otwierają restauracje dla gości, czym narażają się na dotkliwe mandaty. Są i tacy, którzy znajdują sposób na to, jak działać w pandemii. Miechowicka restauracja Stara Piekarnia uruchomiła przed kilkoma dniami Motorest. To nic innego jak restauracja dla zmotoryzowanych:

– Gość przyjeżdża na parking, otwiera szybkę, kelner przychodzi z kartami, odbiera zamówienie, przygotowuje posiłki i napoje na tacy, podaje do samochodu- rękawiczki, maseczki na twarzy – wszystkie standardy są zachowane. Nawet na terenie zewnętrznym jest płyn do dezynfekcji – mówi pan Rafał ze Starej Piekarni.

Do dyspozycji gości jest 20 miejsc parkingowych. W ten sposób restauracja nie łamiąc przepisów znów przyjmuje klientów.

Fot. Facebook/Miasto Bytom

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content