play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Motyw drogi i bilety za 1 zł. Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Śląskim w Katowicach

today9 września 2020

Background

Motyw drogi i bilety za 1 zł. Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Śląskim w Katowicach. Motyw drogi– to motto przewodnie Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbędą się w dniach 12- 13 września w w Muzeum Śląskim w Katowicach. We wrześniowy weekend ożyją zapomniane postaci związane ze Śląskiem takie jak: Karol Godula, Oskar Troplowitz, Maria Göppert-Mayer czy Otto Stern. Dodatkowo będzie można się dowiedzieć, co wspólnego z motywem drogi ma zespół Czerwone Gitary i Frank Sinatra…

Motyw drogi i bilety za 1 zł. Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Śląskim w Katowicach. Placówka włącza się w obchody kolejnej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, proponując w dniach 12-13 września oprowadzania tematyczne oraz dyskusje dla młodzieży i dorosłych. W tych dniach bilety wstępu do Muzeum Śląskiego oraz na organizowane wydarzenia kosztują tylko 1 zł.

Celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest zwrócenie uwagi na bogactwo i różnorodność kultur oraz umacnianie kulturalnych więzi lokalnych ponad podziałami społecznymi i administracyjnymi. EDD adresowane są do wszystkich grup społecznych i wiekowych. W inicjatywie biorą udział wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym Polska, która przyłączyła się do akcji w 1993 roku.

Hasłem tegorocznej edycji wydarzenia jest „Moja Droga”. W trakcie weekendu odbędzie się m.in. oprowadzanie tematyczne po wystawie stałej pn. „Albo znajdę drogę albo ją zbuduję. Motyw drogi w sztuce polskiej XIX i XX w.”, w trakcie której uczestnicy zapoznają się z twórczością artystów, którzy podjęli temat związany z „drogą” w sposób dosłowny, metaforyczny lub których twórczość okazała się być drogą do czegoś ważnego dla ludzkości.

Dla wielbicieli filozofii zaplanowano „Spotkanie przy literaturze, rzeźbie i piosence”, w trakcie którego można wyruszyć krętą drogą pomiędzy muzealnymi eksponatami, a tekstami kultury. Będzie to okazja do poznania wielowymiarowego znaczenia tegorocznego hasła przewodniego „Moja droga”. Dodatkowo można się dowiedzieć, co wspólnego z tym wszystkim ma zespół Czerwone Gitary i Frank Sinatra.

Dla zwolenników historii regionalnej, zaplanowana została trasa „Na drodze postępu – śląscy pionierzy”. Będzie ona świetną okazją do przypomnienia życiorysów i dorobku śląskich pionierów (naukowców, wynalazców, przemysłowców), którzy wybierając swoją własną drogę, osiągnęli mistrzostwo w swoich dziedzinach. Wśród omawianych postaci znajdą się między innymi: Karol Godula, Oskar Troplowitz, Maria Göppert-Mayer i Otto Stern.

Hasłem tegorocznej edycji wydarzenia jest „Moja Droga”, które wpisuje się w założenia Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022. Inicjatywy zaplanowane przez Muzeum Śląskie dotyczą szeroko pojętej tematyki drogi. Instytucja organizuje kameralne spotkania ze sztuką i zabytkami historii. Coś dla siebie znajdą miłośnicy malarstwa, historii regionu, a także ci, którzy lubią spędzać czas w muzeum bardziej aktywnie.

fot. FB Muzeum Śląskie

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content