play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

„Mów mi huto”. Zostań bohaterem wystawy Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

today26 maja 2020

Background

„Mów mi huto”. Zostań bohaterem wystawy Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Pracowałeś w hucie? Chcesz podzielić się wspomnieniami? Zostać jednym z bohaterów wystawy stałej nowotworzonego Muzeum w Chorzowie? Poza maszynami, zdjęciami, pamiątkami, znajdą się na niej także filmy, w których byli hutnicy i hutniczki przed kamerą opowiedzą o swojej trudnej pracy w ramach projektu „Mów mi huto”. Zgłoszenia przyjmowane będą od 26 maja do 30 czerwca 2020 r poprzez formularz zgłoszeniowy (dostępny na stronie internetowej www.muzeum.chorzow.pl). 

„Mów mi huto” to wyjątkowy projekt skierowany do byłych pracowników chorzowskiej huty. Muzeum Hutnictwa w Chorzowie będzie dostępne dla zwiedzających w 2021 r. Wystawa stała powstanie w odnowionym budynku elektrowni dawnej Huty Królewskiej/Kościuszko. Poza maszynami, zdjęciami, pamiątkami, znajdą się na niej także filmy, w których byli hutnicy
i hutniczki opowiedzą o swojej trudnej pracy.

Tylko poprzez stworzenie możliwości realnego udziału byłych pracowników hut przygotowywana w Muzeum wystawa może być prawdziwa i wiarygodna dla naszych mieszkańców. Uważam, że to doskonały sposób, aby upamiętnić rolę jaką dziesiątki tysięcy hutników odegrały w tworzeniu Chorzowa jaki znamy. Potencjalni bohaterowie wystawy żyją wokół nas. Wierzę, że niejeden z mieszkańców zechce wziąć udział w tym przedsięwzięciu, bo Muzeum Hutnictwa ma być w pierwszej kolejności dla chorzowian i o Chorzowie – mówi Wiesław Ciężkowski, pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Chorzów, odpowiedzialny m.in. za kulturę.

Do udziału w projekcie „Mów mi huto” poszukujemy osób, które zechcą podzielić się przed kamerą swoimi wspomnieniami o pracy w hutach Chorzowa lub miast sąsiednich. Zgłoszenia przyjmowane będą od 26 maja do 30 czerwca 2020 r poprzez formularz zgłoszeniowy (dostępny na stronie internetowej www.muzeum.chorzow.pl, zakładka „muzeum-hutnictwa”) i dostarczony za pomocą poczty tradycyjnej, elektronicznej lub osobiście do Muzeum w Chorzowie (tymczasowa siedziba Muzeum Hutnictwa). Następnie planowane jest sfilmowanie wywiadów i nagranie wypowiedzi audio. Każdy z uczestników będzie miał możliwość akceptacji powstałego materiału.

Zależy nam na osobach, które czują bezinteresowną potrzebę podzielenia się swoimi wspomnieniami. Każda taka osoba stanie się współtwórcą wystawy stałej. Będzie też miała przywilej świętowania specjalnych chwil wieńczących prace nad dziełem. Spotkamy się podczas uroczystego otwarcia naszego muzeum. Każda z nagranych osób będzie bohaterem tego dnia. Jestem pewien, że uroczystość inauguracji stanie się dla nas wszystkich niezapomnianym przeżyciem – podkreśla Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
(w organizacji).

Szczegóły projektu i niezbędne dokumenty zamieszczono na:

www.muzeum.chorzow.pl, zakładka „muzeum-hutnictwa”

Informacje także na: facebook.com/muzeum.hutnictwa

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content