play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Można już składać wnioski o 500 plus na nowy okres

today1 lutego 2021

Background

Minister rodziny i polityki społecznej przypomniała ostatnio, że 1 lutego rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w ramach programu „Rodzina 500+”.

Podsumowując dotychczasowe działania programu minister Marlena Maląg zaznaczyła, że każdego miesiąca wsparcie trafia do 6,6 mln dzieci w Polsce.

Do tej pory do rodzin trafiło ponad 134 mld zł. Z kolei długi okres finansowania – trwający od narodzin dziecka aż po osiągnięcie przez niego pełnoletniości – powoduje, że rodzina może otrzymać w sumie 108 tys. zł wsparcia na jedno dziecko.

Od 2021 roku prawo do świadczenia „500+” jest ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. 1 lutego, rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy drogą elektroniczną – przypomniała szefowa MRiPS.

Do wyboru są trzy opcje: bankowość elektroniczna, portal Empatia oraz PUE ZUS.

Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku.

W przypadku kompletnych i prawidłowo wypełnionych wniosków złożonych w okresie od 1 do 31 maja danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku.

Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku.

Uwaga! Złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content