play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Mróz, później wichury. Gwałtowny weekend

today8 lutego 2020

Background

Mroźna noc i zimny poranek na Śląsku. To ważna uwaga dla tych, którzy już zdążyli zapomnieć że mamy kalendarzową i astronomiczną zimę. Ciągle obowiązuje ostrzeżenie o mrozie wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Mróz i wichury. Tak wyglądać będzie pogodowy weekend na Śląsku. Co ważne, jedno i drugie zjawisko nie będzie występować naraz.

Mróz aktualny

Ciągle obowiązuje ostrzeżenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z Krakowa. To pierwszego stopnia mówi o silnym mrozie. Obowiązuje we wszystkich górskich regionach kraju – w tym w Beskidzie Śląskim i Żywieckim.

Nocą słupki rtęci spadły tam nawet do minusowej szesnastki. Mroźna noc także była na Śląsku. Nad ranem słupki w aglomeracji wskazywały minusową siódemkę.

Będzie cieplej ale z silnym wiatrem

Z godziny na godzinę i z dnia na dzień będzie się robić coraz cieplej. To także sprawi, że pogoda będzie się zmieniać. Już dziś po południu zacznie silnie wiać – i tak będzie też w niedzielę. Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, z południowego zachodu.

W poniedziałek ciągle będzie silnie wiać. Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, z zachodu. Tu synoptycy na poniedziałek wystosowali drugi stopień zagrożenia.

Ten oznacza że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content