play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Msza pożegnalna śp. Wiesława Umińskiego w piekarskiej bazylice

today26 maja 2022

Background

Msza pożegnalna śp. Wiesława Umińskiego odbyła się dziś w piekarskiej Bazylice.

Mszę koncelebrowaną prowadzili ks. dr Mirosław Godziek – Proboszcz Parafii im. NMP i św. Bartłomieja, ks. Andrzej Kos – Proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej, ks. Eugeniusz Witak i ks. Piotr Płonka. Ostatnie, pożegnalne i wzruszające słowa do zmarłego wygłosił wiceprezydent Piekar Śląskich i przyjaciel rodziny Krzysztof Turzański.

Śp. Wiesław Umiński – zasłużony dla miasta i regionu

Śp. Wiesław Umiński skończyłby w tym roku 90 lat. Brał udział w harcerskiej zbrojnej organizacji niepodległościowej w latach 1945 – 1951. Przetrzymywany i przesłuchiwany w więzieniu Montelupich w Krakowie w okresie od listopada 1951 r. do kwietnia 1952 r.

Za udział w walce o wolność i niepodległość Polski w okresie powojennym został mianowany przez Prezydenta RP z dniem 7 stycznia 2005 r. na stopień podporucznika. Zarząd Naczelnego Stowarzyszenia Polskich Byłych Więźniów Politycznych we Wrocławiu uhonorował Go – Krzyżem Niezłomnych. Zarząd Głównego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Obrońców Ojczyzny odznaczył – Kombatanckim Krzyżem Zasługi. Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kraju „Antyk” wręczyło Mu – Krzyż Walki o Niepodległość. W 1999 r. otrzymał Odznakę Zasłużonego dla Województwa Śląskiego za pracę społeczną w Komitecie Obywatelskim miasta Piekary Śląskie. Od 11.10.1991 r. posiada „Zaświadczenie o Uprawnieniach Kombatanckich” wydane przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W 2013 rok otrzymał tytuł Piekarzanina Roku i statuetkę „Śląskiej Baby” za wieloletnią działalność na rzecz Piekar Śląskich i mieszkańców miasta. Wiesław Umiński  był absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, niemal całe życie zawodowe związany z KWK Andaluzja, na emeryturę odszedł w 1984 r. Od września 1990 r. był przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w Piekarach Śląskich.

Po mszy wystawiona została księga kondolencyjna, która wcześniej znajdowała się też w Urzędzie Miasta.

„Sława Umińska-Duraj Prezydent Piekar Śląskich raz jeszcze bardzo dziękuje za wszystkie przekazane kondolencje, wyrazy współczucia i otrzymane wsparcie.” – czytamy na stronie internetowej miasta.

Zmarły w swoim ostatnim liście prosił, aby na pogrzeb nie przynosić kwiatów, lecz pieniądze przekazać bezpośrednio na Piekarskie Centrum Medyczne.

Piekarskie Centrum Medyczne sp. z o.o. nr konta: 25 1020 2368 0000 2102 0414 3319 – koniecznie z dopiskiem w tytule: darowizna na rzecz Piekarskiego Centrum Medycznego.

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content