play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Murckowskie buki mają 150 lat. Ważą się losy ich wycinki

today17 lutego 2021

Background

Petycję w tej sprawie podpisało już blisko 2 tysiące osób. Ekolodzy protestują, bo chcą wstrzymania wycinki starych buków w Lasach Murckowskich w Katowicach. Skąd decyzja o wycince?

Wycinka starych buków w Lasach Murckowskich jest zdaniem leśników potrzebna, gdyż w ich ocenie, drzewa zagrażają bezpieczeństwu ludzi przebywających w lesie. Z zewnątrz wyglądają na zdrowe i mocne, jednak wewnątrz próchnieją i atakuje je huba. Poza tym trzeba pomóc naturze w utrzymaniu porządku w ekosystemie, który umożliwi wzrost młodym drzewom.

– Niektóre drzewa są w górnej warstwie drzewostanu, mają dużo światła, dostęp do wody, do składników mineralnych. Mają się dobrze. Niektóre drzewa są trochę przygłuszane, są pod spodem i ta tendencja co roku się pogłębia. Drzewa rosnące poniżej ostatecznie zamierają. My, z dolnych klas bio-socjalnych wycinamy te drzewa, zanim one umrą. Drewno jest pozyskiwane – mamy z tego papier, mamy z tego meble, mamy z tego drewno do kominka – mówi reporterowi Radia Piekary Grzegorz Skurczak z Nadleśnictwa Katowice.

Innego zdania są ekolodzy i sygnatariusze petycji, w która ma wstrzymać wycinkę. Chcą chronić stare buki – niektóre z nich mają pomnikowe wymiary i długą historię. W petycji dotyczącej zatrzymania wycinki, o miejscu w którym ma ona być  prowadzona, zapisano: W Lasach Murckowskich jest to jedyne miejsce poza „Rezerwatem Murckowskim” gdzie pozostały jeszcze drzewa mające ponad 150 lat.

Na ten moment wycinka została wstrzymana, inicjatorzy zbiórki podpisów pod petycją zwracali uwagę na początek sezonu lęgowego Puszczyka Uralskiego. Leśnicy zapowiadają, że w tej sprawie będą jeszcze rozmawiać zarówno ze stroną społeczną, jak i katowickim magistratem.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content