play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu wyróżnione przez Ministerstwo Kultury

today9 kwietnia 2021

Background

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu w rejestrze Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Rozszerzają się perspektywy bytomskiej placówki, podwyższa się prestiż, i potwierdza się wartość posiadanych zbiorów.

Wpis o numerze 135 do Państwowego Rejestru Muzeów – oprócz prestiżu oczywiście, poszerza możliwości pozyskiwania muzealiów oraz aplikowanie do programów ministerialnych dedykowanych wyłącznie muzeom rejestrowanym. Potwierdza również znaczenie posiadanych zbiorów oraz wysoki poziom merytoryczny:

– To jest to grono muzeów w takiej najwyższej randze, jeśli chodzi o zbiory i o działalność merytoryczną, także bardzo się cieszymy, że znaleźliśmy się w tym gronie. Muzea rejestrowane mają zupełnie inne możliwości, przede wszystkim w pozyskiwaniu dofinansowań na zakup muzealiów. Są programy ministerialne dedykowane tylko i wyłącznie muzeom rejestrowanym. Także muzea rejestrowane mają zawsze prawo pierwokupu na aukcjach – podkreśla w rozmowie z Radiem Piekary Iwona Mohl, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Początki bytomskiego muzeum sięgają 1910 roku. Obecnie w placówce funkcjonuje 5 działów: Archeologii, Etnografii, Historii, Przyrody i Sztuki oraz działy pomocnicze, a olbrzymie zbiory oraz specjalistyczna biblioteka podkreślają rangę Muzeum Górnośląskiego.

– Jesteśmy placówką liczącą się w kraju. mamy absolutnie największy w regionie zasób muzealiów, o unikatowej randze. Nie ma w naszym regionie muzeum, które miałoby większy zasób muzealiów zgromadzonych u siebie – u nas jest to ponad milion, jeśli chodzi o jednostkowe muzealia. Poza tym jesteśmy jedynym w województwie śląskim muzeum, które uzyskało w drodze ewaluacji  w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego status jednostki naukowej – dodaje w rozmowie z reporterką Radia Piekary dyrektor Iwona Mohl.

Oprócz zbiorów, na rangę muzeum wpływa także zespół o doskonałych kwalifikacjach, czego dowodem są liczne wyróżnienia i nagrody przyznawane placówce za projekty merytoryczne i edukacyjne.

 

Fot. Facebook/Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content