play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Pogotowie kulturalne docenione! Muzeum Górnośląskie w Bytomiu z prestiżową nagrodą muzealną

today19 października 2020

Background

Pogotowie kulturalne docenione! Muzeum Górnośląskie w Bytomiu z prestiżową nagrodą muzealną. Bytomska placówka jest autorem jednego z trzech najlepszych programów edukacyjnych 2019 roku. Muzealny projekt „Pogotowie kulturalne” otrzymał wyróżnienie w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2019. To najważniejszy konkurs dla muzealników w Polsce. Dzięki temu pomysłowi, osoby z chorobą nowotworową i innymi schorzeniami wykluczającymi udział w wydarzeniach kulturalnych, mają stały dostęp do informacji nie tylko z dziedziny kultury, sztuki, historii ale także przyrody.  

Pogotowie kulturalne docenione! Muzeum Górnośląskie w Bytomiu z prestiżową nagrodą muzealną.  Dzisiaj w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się uroczysta gala konkursowa w ramach Wydarzenia Muzealnego Roku Sybilla 2019, organizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Podczas wydarzenia Muzeum Górnośląskie zostało wyróżnione w 40. edycji konkursu. Nagroda Sybilli została przyznana w kategorii „Edukacja” za projekt „Pogotowie kulturalne”.

„Pogotowie kulturalne” – to program pilotażowy, którego celem jest upowszechniania kultury wśród osób dorosłych z chorobą nowotworową i tych, którzy z przyczyn zdrowotnych- niskiej odporności i wielogodzinnych sesji w szpitalu nie mogą uczestniczyć w życiu kulturalnym. To właśnie z myślą o nich przygotowano filmy z dziedziny sztuki, muzyki, przyrody, czy architektury. Filmy można oglądać, wchodząc poprzez muzealną stronę https://muzeum.bytom.pl/?page_id=17015.

Jednym z elementów projektu były także prelekcje prowadzone na dziennym oddziale chemioterapii, gdzie chorzy przyjmują tzw. chemię. W zeszłym roku taki cykl odbył się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym imienia prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W budynku katowickiego szpitala odbyły się także kameralne koncerty, realizowane w ramach „Pogotowia kulturalnego”.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content