play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Muzeum Śląskie otwarte na pamiątki po Kazimierzu Kutzu. Jest reakcja na doniesienia prasowe

today4 sierpnia 2020

Background

Muzeum Śląskie otwarte na pamiątki po Kazimierzu Kutzu. Jest reakcja na doniesienia prasowe. Kilka dni pojawiły się doniesienia prasowe, sugerujące, że najważniejszy na Śląsku obiekt muzealny nie chce pamiątek po wybitnym reżyserze. Muzeum Śląskie odniosło się do tych informacji. W przesłanym do redakcji Radia Piekary oświadczeniu, czytamy:  mając pełną świadomość dorobku artystycznego i roli społecznej wybitnego reżysera Kazimierza Kutza, a w szczególności jego wkładu dla popularyzacji kultury Górnego Śląska, czuje się niezmiernie wyróżnione propozycją przekazania w darze pamiątek po wybitnym reżyserze.

 

Muzeum Śląskie otwarte na pamiątki po Kazimierzu Kutzu. Jest reakcja na doniesienia prasowe. W przesłanym oświadczeniu placówka wyjaśnia, co jest spowodowane odmową. Jednocześnie, w chwili obecnej, Muzeum Śląskie nie posiada możliwości sprostania oczekiwaniom rodziny w zakresie ekspozycji pamiątek. Jednoznaczne oczekiwanie odtworzenia dwupokojowego gabinetu reżysera w formie wystawy stałej nie jest możliwe do zrealizowania.

Podczas rozmowy z p. Iwoną Świętochowską – Kutz proponowaliśmy rozwiązania, które są wartościową formą upamiętnienia wybitnego Ślązaka w formie wystaw czasowych. Na najbliższe kwartały zaplanowane zostały nawet wydarzenia artystyczne – m.in. wystawa czasowa poświęcona Kazimierzowi Kutzowi współtworzona przez Transatlantyk, Silesia Film i Muzeum Śląskie w ramach Festiwalu Filmowego Transatlantyk.

Aktualnie nasza instytucja czeka na decyzję od p. Iwony Świętochowskiej – Kutz, co do dalszych losów pamiątkowych darów i zakresu ich ekspozycji.

Stan faktyczny jest taki, że wciągu ostatnich dwóch lat nie podpisano żadnych umów czy choćby listów intencyjnych w zakresie ewentualnych działań związanych z wystawą prezentującą sylwetkę reżysera. Co więcej, nie sporządzono nawet spisu z natury przekazanych pamiątek. Działania te zostały podjęte dopiero w poprzednim kwartale na zlecenie p.o. dyrektora Marcina Gwoździewicza.

Z całą mocą pragniemy zaakcentować, że Muzeum Śląskie nadal podtrzymuje deklarację w zakresie upamiętniania dorobku artystycznego Kazimierza Kutza w ramach wystaw czasowych – tworzonych lub współtworzonych przez naszą instytucję.

źródło: biuro prasowe Muzeum Śląskie

fot. Muzeum Śląskie

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content