play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Muzyka filmowa i nauka poloneza- imprezy towarzyszące Fryderykom

today27 lutego 2020

Background

Muzyka filmowa i nauka poloneza- to tylko nieliczne imprezy towarzyszące tegorocznej gali rozdania Fryderyków. Już w marcu odbędzie się wyjątkowe święto polskiej muzyki – FRYDERYK Festiwal. W tym roku koncertom i uroczystym galom wręczenia statuetek po raz pierwszy towarzyszyć będą imprezy organizowane przez instytucje kultury Województwa Śląskiego. Między 8 a 13 marca zorganizowane zostaną imprezy dedykowane miłośnikom opery, tańca, muzyki symfonicznej i filmu. Gala Muzyki Poważnej, podczas której zostaną wręczone statuetki twórcom muzyki klasycznej odbędzie się 8 marca NOSPR-ze. Kolejne rozdania Fryderyków w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzu zaplanowano na 14 i 15 marca 2020 r.  

Muzyka filmowa i nauka poloneza- imprezy towarzyszące Fryderykom odbędą się w tym roku w śląskich instytucjach kultury.  Pierwsze z wydarzeń towarzyszących FRYDERYK Festiwal odbędzie się w niedzielę, 8 marca, w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. To Koncert Filmowy „Portret damy”, oparty na kompozycjach związanych ze Śląskiem. Publiczność podczas wydarzenia usłyszy m.in. muzykę Wojciecha Kilara, którą wybitny twórca skomponował do filmów takich jak: Pan Tadeusz, Ziemia obiecana, Portret Damy, czy Trędowata. W Katowicach wybrzmi również Silver Concerto Adama Wesołowskiego, w wykonaniu pianisty Piotra Sałajczyka. Ten sam artysta, wraz ze Śląską Orkiestrą Kameralną, wykona jeszcze ekspresyjny Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego. Koncert rozpocznie się o godzinie 12.00.

Dzień później, 9 marca, w Operze Śląskiej w Bytomiu wystawiony zostanie spektakl Napój miłosny, czyli komiczna opera w dwóch aktach, autorstwa włoskiego kompozytora Gaetano Donizettiego z librettem Felice Romani.  Wartka akcja, pełna komicznych sytuacji, zaprezentowana zostanie w przepięknej oprawie bel canto, a o najwyższy poziom wykonania zadbają soliści, orkiestra, chór oraz balet Opery Śląskiej.

Nie zabraknie również atrakcji dla miłośników tańca – 10 marca w malowniczej siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w Koszęcinie odbędzie się Ogólnopolskie Święto Poloneza, w ramach którego będzie można poznać tajniki tańca będącego elementem polskiej tożsamości narodowej. Każdy, kto w tym dniu, w godzinach od 10.00 do 20.00, odwiedzi Koszęcin, będzie mógł wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez pedagogów i artystów Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Punktem kulminacyjnym będzie wspólne odtańczenie poloneza na dziedzińcu pałacowym o godz. 14.00.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content