play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

„My z osiedla A”. Muzeum w Tychach zbiera wspomnienia mieszkańców najstarszego tyskiego osiedla

today24 listopada 2020

Background

„My z osiedla A”. Muzeum Miejskie w Tychach zbiera wspomnienia mieszkańców najstarszego tyskiego osiedla. Jesteś z osiedla A? Mieszkasz tu od dziecka albo przeprowadziłeś lub przeprowadziłaś się w młodości? Warto podzielić się wspomnieniami o tym,  jak tu było i jak jest. 

„My z osiedla A”. Muzeum w Tychach zbiera wspomnienia mieszkańców najstarszego tyskiego osiedla. Tyska placówka prowadzi badania i gromadzi zapisy historii mówionej wśród mieszkańców tyskiego Osiedla A – najstarszego osiedla „Nowych Tychów”. To pierwsze osiedle wzniesione po podjęciu decyzji o rozbudowie dawnej osady w 1951 roku. Mieszkańcy tego miejsca to uczestnicy ważnych wydarzeń historycznych i społecznych, którzy niosą ze sobą wiele opowieści. Ich mikroopowieści pozwolą uzupełnić szerszy obraz wielkiej historii o nieznane szczegóły.

Dzięki dotychczasowym działaniom wśród i wspólnie ze społecznością Osiedla, jak tym prowadzonym od 2018 roku w ramach Programu Rewitalizacji dla Miasta Tychy, wiadomo, że to zbiorowość szczególna. Tę „wielobarwną” społeczność tworzą niejednokrotnie osoby pochodzące z różnych, dalekich zakątków Polski. Część mieszka tu od dziecka, niektórzy sprowadzili się w młodości. Za każdym razem są to jednak świadkowie wyjątkowych przemian, przez doświadczenie specyfiki czasów, przechowujący indywidualną pamięć o nich. Wielu z nich to ludzie starsi lub w sędziwym wieku, których świadectwa czasów narażone są na bezpowrotną utratę.

Muzeum Miejsce w Tychach chce ocalić te historie od zapomnienia, opracować i udostępnić je szerszej grupie odbiorców. Tym samym przybliżyć nieco realia życia nie tylko w początkach rozbudowy miasta Tychy, ale życia na jego pierwszym osiedlu.

Wszytskie osoby, które pragną podzielić się wspomnieniami proszone są o kontakt z Agatą Berger–Połomską i Anną Kurą: tel. 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: a.berger@muzeum.tychy.pl i a.kura@muzeum.tychy.pl.

Więcej:https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/my-z-osiedla-a/

fot. Osiedle A w Tychach (1979), ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content