play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Mysłowice: Osiedla domów modułowych nie będzie. Co ze środkami na ten cel?

today5 maja 2021

Background

Ludzie myśleli, że powstanie tam „getto”, a domy modułowe będą zamieszkiwane przez ludzi z marginesu społecznego. Mieszkańcy Larysza i innych dzielnic Mysłowic nie wyrazili społecznego przyzwolenia na budowę osiedla. Środki finansowe trzeba będzie przesunąć.

Nie będzie domów modułowych w Mysłowicach. Nim w ogóle rozpoczęto konsultacje społeczne w tej sprawie, projekt upadł.

– Nie będzie w Mysłowicach osiedla domów modułowych. Mieszkańcy nie wyrazili na to zgody. Jako prezydent nie będę podważał ich decyzji, ich opinii. Będziemy się starali spożytkować te pieniądze na inny cel. Ludziom przedstawiano informacje, ze będzie tam getto, ze będą tam ludzie z marginesu społecznego, co jest nieprawdą. Zrobiła się wielka awantura na dzielnicy. Pojechałem, osobiście ludziom wytłumaczyć,  że to jest kłamstwo, że to jest polityczna zagrywka. Przyjęli tę informację, ale podjęliśmy decyzje, że osiedla nie będzie – nie ma przyzwolenia społecznego – tłumaczy decyzję Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.

Domy modułowe miały usprawnić proces eksmisji zadłużonych mieszkańców. Jednak mieszkańcy Larysza nie chcieli w swoim sąsiedztwie osiedla socjalnego, podobnie jak mieszkańcy innych południowych dzielnic. Osiedla więc nie będzie. Pozostaje pytanie: co będzie z 6 milionami złotych przyznanymi na ten cel z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych?

– Moja propozycja jest taka, żeby 3 miliony przeznaczyć na mieszkania komunalne – remont mieszkań komunalnych, które już trwają oraz dofinansować termomodernizację dwóch ośrodków – jednego kultury i jednego sportu, które są w trakcie projektu. Mam nadzieję, że szybko się z tym uporamy. Ale te propozycję przedstawię radnym i chciałbym z radnymi podjąć decyzje gdzie te środki finansowe mają trafić ostatecznie. Musimy tez poprosić premiera, żeby wyraził zgodę – dodaje  Dariusz Wójtowicz.

Proponowane inwestycje nie rozwiążą jednak problemów Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej, który ma do wykonania ok. 400 wyroków eksmisyjnych z prawem do lokalu socjalnego. A w Mysłowicach lokali socjalnych brakuje.

 

Fot. Mysłowice – profil oficjalny

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content