play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Myszków: Starosta nielegalnie handlował rogiem NOSOROŻCA!

today29 lipca 2021

Background

Strzelał do zagrożonego wyginięciem nosorożca białego i przemycał przez granicę jego rogi. Były starosta myszkowski wśród trzydziestu trzech podejrzanych o nielegalny handel i łamanie ustawy o ochronie przyrody. Sprawę prowadzi prokuratura w Opolu.

 

W śledztwie wyszło, że członkowie koła łowieckiego pod nazwą ,,Szarak” w Myszkowie, od 2009 roku wyjeżdżała na polowania do Republiki Południowej Afryki, by polować na nosorożca białego.

Takie safari to koszt nawet 60 tysięcy dolarów. Stąd w zamian za sponsoring, myśliwi ze śląska przywozili rogi, które później sprzedawano na Daleki Wschód.

W toku śledztwa ujawniono 38 przypadków nielegalnego obrotu rogami nosorożca białego. Postępowaniem objęto łącznie 33 osoby.

Nosorożec biały objęty jest ścisłą ochroną, gdyż wskutek masowych łowów, pod koniec XIX wieku zwierzę znalazło się na krawędzi wymarcia. Przy życiu pozostało tylko kilkadziesiąt osobników. Na szczęście po wielu latach ochrony, udało się poprawić liczebność populacji nosorożca. W 2010 roku jej liczebność wynosiła ponad 20.000.

 

Fot: Zdjęcie poglądowe

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content