play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

MZ: Zmiany w żółtych i czerwonych strefach. 51 powiatów z obostrzeniami

today1 października 2020

Background

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę powiatów w których obowiązywać mają szczególne reżimy sanitarne. Od soboty w strefie czerwonej znajdzie się 17 powiatów, a w żółtej- 34. Do czerwonej strefy dołączy powiat kłobucki z województwa śląskiego. Na liście alertowej znalazło się miasto Mysłowice.

Jak powiedział na konferencji Minister Zdrowia „Mamy do czynienia z eskalacją epidemii.” Dziś odnotowano prawie 2000 zakażeń. To rekord. Sytuacja nie pozostawia też złudzeń: najbliższe dni pod względem liczby zakażeń będą wyglądać podobnie.

Do czerwonej strefy, czyli takiej gdzie będą obowiązywać najostrzejsze reżimy sanitarne, Ministerstwo Zdrowia zaliczyło 17 powiatów:
aleksandrowski i żniński w województwie kujawsko-pomorskim, białostocki w województwie podlaskim, działdowski w województwie warmińsko-mazurskim, gostyński, krotoszyński i międzychodzki w województwie wielkopolskim, głubczycki w województwie opolskim, kartuski i miasto na prawach powiatu Sopot w województwie pomorskim, kłobucki w województwie śląskim, limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański w województwie małopolskim, łęczyński w województwie lubelskim, otwocki w województwie mazowieckim.

W żółtej strefie znalazło się aż 34 powiaty:
bartoszycki, iławski i nidzicki w województwie warmińsko-mazurskim, bełchatowski, piotrkowski i wieluński w województwie łódzkim, brzeski i oleski w województwie opolskim, bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, miasto na prawach powiatu Gdańsk, miasto na prawach powiatu Gdynia, pucki, słupski i wejherowski w województwie pomorskim, dębicki, miasto na prawach powiatu Rzeszów i mielecki w województwie podkarpackim, janowski w województwie lubelskim, kielecki i miasto na prawach powiatu Kielce w województwie świętokrzyskim, nowosądecki, miasto na prawach powiatu Nowy Sącz, suski i wadowicki w województwie małopolskim, miasto na prawach powiatu Szczecin w województwie zachodniopomorskim, ostrowski i wolsztyński w województwie wielkopolskim, przasnyski i żyrardowski w województwie mazowieckim, trzebnicki w województwie dolnośląskim, wysokomazowiecki w województwie podlaskim.

Na listę alertową trafiły :
powiat lubański, powiat lipnowski, Włocławek, powiat włodawski, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, powiat łowicki, powiat krakowski, powiat garwoliński, powiat makowski, Warszawa, Suwałki, powiat zambrowski, Słupsk, Mysłowice, powiat nowomiejski, powiat pleszewski.

Ministerstwo zapowiedziało modyfikację wskaźnika wg którego wyznaczane będą strefy. Korekta ma być niekorzystna dla dużych miast. Tym , łatwiej będzie dostać się do strefy żółtej i czerwonej.

/zdjęcie poglądowe

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content