play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Na jakiej wysokości wieszamy obraz?

today26 maja 2021

Background

Obrazy to jedne z najczęściej spotykanych w mieszkaniach i biurach dekoracje. Niezależnie od wielkości i stylu pomieszczenia pejzaże czy portrety zawsze doskonale wyglądają. Zanim jednak powiesisz w swoim domu dekoracyjne obrazy poznaj zasady regulujące sposób ich rozmieszczenia na ścianach.

Na poziomie oczu

Obrazy wiesza się w domach po to, aby móc je podziwiać. Dlatego niczym niezwykłym będzie stwierdzenie, że najlepiej jeśli wiszą na poziomie oczu mieszkańców. Jak można domyślić się mieszkańcy domu zazwyczaj są różnego wzrostu, więc trudno jest dobrać idealną wysokość opierając się na tym wskaźniku. Jeśli chcesz powiesić obraz w swoim mieszkaniu możesz kierować się wskazówkami doświadczonych projektantów, których zdaniem obraz powinien wisieć na takiej wysokości, aby jego środek znajdował się 1,5 -1,6 m od podłogi.

Zasada 2/3

Aby pejzaż lub portret prezentował się wspaniale, najlepiej jeśli wokół znajduje się dużo wolnej przestrzeni. Często w mieszkaniach taka dekoracja zajmuje centralną cześć pustej ściany. Jednakże, jeśli nie możesz poświęcić dla swojego obrazu zbyt dużo miejsca pamiętaj o zasadzie 2/3. Oznacza ona, że obraz powinien wisieć w odległości co najmniej 2/3 swojej szerokości, od najbliższych ścian lub mebli. Taka odległość sprawi, że widok, który przedstawia będzie dobrze odbierany przez obserwatorów.

20 – 30 cm nad meblami

A co jeśli obraz ma wisieć nad kominkiem lub komodą? W takim razie warto pamiętać, że na tego typu meblach często ustawiane są różne przedmioty dekoracyjne. Aby nie zasłaniały obrazu najlepiej jest powiesić go ok. 20-30 cm od górnej krawędzi mebla. Taka odległość zapewnia odpowiednią ilość miejsca na przedmioty dekoracyjne ustawione pod obrazem, a zarazem daje przestrzeń do odpowiedniego wyeksponowania pejzażu czy portretu.

Jeśli obrazów ma być więcej?

Bywa, że kompozycja dekoracyjna nie opiera się wyłącznie na jednym obrazie. Jeśli na ścianie ma pojawić się kilka ram warto zadać sobie pytanie, jak je rozmieścić. Istnieje co najmniej kilka układów, które są często stosowane w aranżacjach wnętrz.

Pierwszym z nich jest umieszczenie w puncie centralnym dużego obrazu, a po jego bokach zawieszenie obrazów mniejszych. Najlepiej jeśli ich wspólne obramowanie tworzy kwadrat lub prostokąt.

Kolejną opcją jest stworzenie piramidy z kilku obrazów. W takiej kompozycji podstawę stanowi największy obraz a mniejsze płótna są umieszczane wyżej w taki sposób, aby utworzyły kształt zbliżony do trójkąta.

Niekiedy zdarzają się również kompozycje bardziej swobodne, w których osoba aranżująca wnętrze puszcza wodze fantazji i rozmieszcza obrazy w sposób wybrany przez siebie.

Pejzaże i portrety to doskonała dekoracja każdego domu. Niezależnie od tego w jakim stylu urządzone są wnętrza obrazy zawsze dodają im indywidualizmu. Warto postawić na tego typu dekoracje ścienne. Jednak zanim powiesisz obrazy na ścianie najpierw poznaj zasady jak umieścić je w taki sposób, aby można było podziwiać ich piękno w całej okazałości.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content