play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Na lotnisko w Pyrzowicach koleją? Wiemy kiedy!

today30 października 2020

Background

Na lotnisko w Pyrzowicach koleją? Wiemy kiedy! To już pewne. Do lotniska w Pyrzowicach dojedziemy koleją z Tarnowskich Gór lub z Zawiercia. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały dziś umowę na realizację tej inwestycji. Pierwsze pociągi mają wyruszyć na trasę za trzy lata. Koszt tego projektu to ponad 660 mln złotych. 

Na lotnisko w Pyrzowicach koleją? Wiemy kiedy! Takie rozwiązanie przyniesie sporo korzyści – mówi Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP PLK. Pasażerowie z Zawiercia pojadą na lotnisko 23 minuty, z Tarnowskich Gór 20 minut. Podróżnym z Katowic i Częstochowy dojazd zajmie około godziny. Dzięki tej inwestycji poprawi się także dostępność kolei w aglomeracji. Poprawi się skomunikowanie z miastami województwa śląskiego oraz sprawność kolei aglomeracyjnej. Dostęp do transportu kolejowe zwiększą nowe przystanki: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie- Kądzielów oraz dwu peronowa stacja Pyrzowice- Lotnisko– dodaje Głowacka.

Zanim pociągi pojada na lotnisko trzeb zrealizować kilka dużych zadań. W tym celu zostanie odbudowany nieczynny  30 km odcinek toru między Tarnowskimi Górami i Siewierzem. Elektryfikacja obejmie 48 kilometrów linii kolejowej. Pociągi jeżdżące na tej trasie będą osiągały prędkość do 140 km/h. Na potrzeby połączenia zostaną zmodernizowane 52 obiekty inżynieryjne oraz zbudowane dwupoziomowe skrzyżowanie z autostradą A1 i DW 913 Będzin- Pyrzowice. 38 przejazdów kolejowo- drogowych zostanie zmodernizowanych.

Inwestycja będzie kosztowała ponad 660 milionów złotych. Prace mają ruszyć w przyszłym roku, a pierwsze pociągi nową trasa pojadą dwa lata później.

– Inwestycja realizowana w ramach Krajowego Programu Kolejowego łączy środki komunikacji i umożliwia dojazd koleją do portu lotniczego „Katowice Airport”. Zwiększamy dostępność do kolei. To także impuls do rozwoju gospodarczego regionu. Do realizacji projektu wykorzystujemy środki unijne. Tworzymy kolej bezpieczną, komfortową i przewidywalną  – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości 660 mln zł netto. Planowane rozpoczęcie prac budowlanych to I kwartał 2021 roku, po opracowaniu przez wykonawcę projektów wykonawczych. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest w I kwartale 2023 roku. Dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi ponad 500 mln zł.

fot. pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content