play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Slajder Pilne

Na paliwie przeprali 750 milionów złotych

today2 grudnia 2020

Background

Prali pieniądze pochodzące z nielegalnego obrotu paliwami – to łącznie 113 przestępstw, 26 zatrzymanych osób i aż 750 milionów złotych z oszustw podatkowych. W rozbiciu działającej w całym kraju grupy przestępczej brali udział między innymi celnicy z Katowic.

Paliwo ściągali z Niemiec i sprzedawali w Polsce na podstawione spółki. W ten sposób wyprali aż 750 milionów złotych. Akt oskarżenia objął 26 osób. W ich zatrzymaniu pomogli między innymi celnicy z Katowic.

Zakres zarzutów

Głównemu oskarżonemu Jerzemu G. prokurator zarzucił kierowanie zorganizowaną grupa przestępczą oraz oszustwo podatkowe na kwotę ponad 750 milionów złotych. Oskarżonym zarzuca się popełnienie łącznie 113 przestępstw dotyczących prania pieniędzy, oszustw podatkowych i przestępstw przeciwko dokumentom.

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 20 lat pozbawienia wolności.

Obrót paliwami

W toku postępowania prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza działała w latach 2012 – 2015 i zajmowała się sprawdzaniem do Polski z Niemiec paliw płynnych. Formalnymi (papierowymi) nabywcami były podmioty zarejestrowane w Polsce, który zgodnie z planami organizatorów, nie zamierzały i nie płaciły należnego podatku VAT, przekazując paliwo w ramach swoistej darowizny na rzecz podmiotów działających w formie stowarzyszeń na realizację przez nie rzekomych celów statutowych związanych z pomocą na rzecz osób niepełnosprawnych.

750 milionów złotych strat Skarbu Państwa

W trakcie śledztwa prokurator ustalił, że towar, inaczej niż to wynikało z dokumentów, transportowany był z baz paliwowych w Niemczech bezpośrednio do firm będących rzeczywistymi nabywcami. W proceder zamieszanych było kilkanaście podmiotów gospodarczych, a uszczuplenie Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku VAT wyniosło nie mniej niż 750 milionów złotych.

Prokurator zabezpieczył majątek

Sprawne działania prokuratorów pozwoliły zrealizować w niniejszej sprawie zabezpieczenia majątkowe na poczet naprawienia szkody wyrządzonej Skarbowi Państwa w postaci nieruchomości, środków transportu takich jak liczne samochody, dwie lokomotywy, środki pieniężne o łącznej wartości ponad 73 milionów złotych oraz 157 tysięcy euro. Było to możliwe dzięki zmianie przepisów o zabezpieczeniach majątkowych, pozwalająca na zajmowanie majątków poprzenoszonych przez przestępców formalnie na inne osoby.

Część należności podatkowych odzyskano w trakcie śledztwa

Już na etapie postepowania przygotowawczego, na skutek prowadzonych równolegle postepowań egzekucyjnych z zaległości w podatku VAT wobec zamieszanych w proceder firm, na rzecz organów egzekucyjnych (urzędów skarbowych) przekazano ponad 5 milionów złotych, co umożliwiło przyśpieszenie odzyskania przez Skarb Państwa zaległych należności podatkowych.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content