play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Na paliwie wyprali 85 milionów złotych

today9 grudnia 2020

Background

Na nic zatrzymania, areszty i grzywny. Kolejni zatrzymani – oskarżeni o pranie pieniędzy na paliwie. To dwie osoby – i część większego, prowadzonego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, śledztwa.

Na paliwie wyprali blisko 85 milionów złotych – i to zaledwie w kilka miesięcy. W rozbiciu kolejnej „mafii paliwowej” brali udział między innymi funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Katowic.
Zatrzymano dwie osoby, które jako ,,słupy” prały pieniądze. Przeszukano ich miejsca zamieszkania.

Brak faktur – brak śladów

Proceder jest już dobrze znany – paliwo ściągali zza granicy i wystawiali na nie fikcyjne faktury, w ten sposób omijając opłaty skarbowe.

Zatrzymani zostali przewiezieni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty. Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze.

Część większego śledztwa

Postępowanie dotyczące działania tzw. mafii paliwowej na terytorium RP w latach 2013-2018 prowadzone jest przez kilka delegatur CBA – białostocką, katowicką, łódzką i wrocławską – pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. Zarzuty w sprawie usłyszało już ponad 110 osób.

Śledztwo jest rozwojowe i wielowątkowe, zaś funkcjonariusze wciąż ustalają kolejne osoby biorące udział w tej grupie przestępczej.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content