play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Na przekór pandemii – wielki kolędowy przegląd w Będzinie

today4 stycznia 2021

Background

Od czwartku do niedzieli, w Będzinie odbywać się będzie finał Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. To największy kolędowy przegląd w Europie.

W trudnym czasie, całość wydarzenia rozgrywa się w przestrzeni wirtualnej – przez trzy dni odbędą się transmitowane przesłuchania nagrań 140 wykonawców (z 1 200 zgłoszonych) z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Kazachstanu oraz Włoch. W niedzielę Koncert Galowy.
Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika to największy przeglądu kolęd w Europie. Jego 27. finał rozpocznie się w Będzinie 7 stycznia. Wydarzenie dostępne będzie on-line, a występy finalistów oglądać mogą wszyscy zainteresowani na stronie www.mfkip.pl.

– W czasie trzech dni przesłuchań finałowych (od czwartku – 7 stycznia, do soboty – 10 stycznia) widzowie zobaczą 140 wykonawców z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Kazachstanu oraz Włoch i wysłuchają 321 kolęd. To łącznie 16 godzin występów uczestników, które zapisane na naszych dyskach zajmują ponad 100 GB, mówi Jarosław Ciszek, rzecznik Festiwalu. Wśród wykonawców znalazły się 63 solistki, 27 solistów, 20 zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych, 12 chórów, 9 duetów, 6 zespołów regionalnych, 2 schole i 1 trio.

Do grudniowych eliminacji zgłosiło się 1 200 wykonawców, z których najlepsi powalczą o laury i nagrody. Zwycięzców wskaże jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Urszuli Kryger z łódzkiej Akademii Muzycznej im. Bacewiczów. Komisja będzie zapoznawać się z materiałem dokładnie w tym samym czasie, co internauci, będzie można także podglądać na żywo jej pracę. Na żywo nadawane będą także zapowiedzi występów.

Z rzeczywistym udziałem części artystów, choć także bez publiczności, zrealizowany będzie Koncert Galowy, który nadawany będzie na żywo w niedzielę, 10 stycznia od 16.00 z kościoła św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu.

źródło: MFKiP

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content