play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Nadal zimno. Sezon grzewczy dobiegł końca później niż zwykle

today20 maja 2021

Background

Ciepłe kaloryfery jeszcze w maju i więcej czasu spędzanego w domu – TAURON podsumowuje sezon grzewczy. Jeszcze w połowie maja połowa odbiorców ciepła włączała swoje kaloryfery.

To była najsurowsza zima od 10 lat, która spowodowała, że w mieszkaniach grzaliśmy jeszcze w maju. W kończącym się sezonie grzewczym w elektrociepłowniach Grupy TAURON wyprodukowano około 12 milionów gigadżuli ciepła:

– To około 20% więcej, w porównaniu z produkcją z ubiegłego roku. Utrzymujące się do niedawna niskie temperatury powietrza nie pozwalały na rezygnację z ogrzewania mieszkań. Dodatkowo, trwająca od roku pandemia i jej społeczno-gospodarcze konsekwencje, powodują, że wiele osób nadal  spędza dużo czasu w domu. W efekcie w połowie maja ciepło płynęło do około 50% klientów – mówi Radiu Piekary rzeczniczka Tauron Ciepło, Małgorzata Kuś.

Najwięcej ciepła elektrociepłownie wyprodukowały w styczniu i w lutym. Z ciepła sieciowego dostarczanego przez TAURON korzysta ponad 800 tysięcy mieszkańców, przede wszystkim Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, ale również części województwa małopolskiego oraz Stalowej Woli.

Sezon grzewczy jest pojęciem umownym, bo to klienci sami decydują kiedy włączyć lub wyłączyć ogrzewanie. W okresie przejściowym – wiosną i jesienią – ogrzewanie reguluje automatyka pogodowa, która uzależnia włączenie ogrzewania od temperatury panującej na zewnątrz.

Tymczasem prognozy nie przewidują diametralnych zmian w pogodzie. Nadal jest i będzie chłodno i pochmurnie. W najbliższym tygodniu termometry rzadko będą wskazywać wartości wyższe niż 20 stopni. Będzie też padało. W nocy należy się spodziewać temperatury oscylującej wokół siedmiu stopni.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content