play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Najlepsze miasta do pracy zdalnej

today13 października 2020

Background

Coraz częściej mieszkańcy dużych miast uciekają od wielkomiejskiego zgiełku i przeprowadzają się na prowincję. Nic dziwnego, dzięki nowym technologiom niemal wszystkie dobrodziejstwa cywilizacyjne są ogólnodostępne wszędzie – możesz odwiedzić kasyno przez internet, a nawet podjąć pracę bez wychodzenia z domu. Gdzie najlepiej pracować zdalnie? Sprawdź!

W małych miastach życie płynie inaczej

Jak pokazują statystyki, ceny mieszkań na prowincji bywają nieporównywalnie tańsze niż w dużych miastach. Podobnie jest z kosztami utrzymania. Nic jednak dziwnego, bowiem również zarobki są tu przeważnie niższe niż w dużych ośrodkach (rynek pracy też jest mniejszy).

Możliwości rozwoju na prowincji

Choć życie w mniejszych miastach z reguły płynie wolniej, wcale nie powiedziane jest, że mieszkając na prowincji nie masz szans na rozwój czy… pracę w korporacji! Wszystko dzięki temu, że coraz więcej firm decyduje się na zatrudnianie pracowników zdalnych. W ten sposób możesz pracować zdalnie w firmie oddalonej o setki kilometrów od ciebie z domu, lub (w przypadku pracy częściowo zdalnej) – przez większość czasu pracować z domu, a raz na jakiś czas jeździć do siedziby firmy.

Taką pracę ma Klara Czerwińska, ekspert branży gier hazardowych online. – Mieszkam w niewielkiej miejscowości, z dala od dużych miast. Większość czasu spędzam w domu przed komputerem, jednak kilka razy w miesiącu mam kilka wyjazdów do biura oraz do pracy w terenie. Nie wyobrażam sobie innego systemu pracy, tutaj mogę się rozwijać, a wyjazdy są ciekawym urozmaiceniem – mówi.

Pracuj zdalnie, mieszkaj na wsi

Brzmi ciekawie, prawda? Paradoksalnie – to naprawdę dobry pomysł! Pracując zdalnie w korporacji, bądź innej dużej firmie, zapewne otrzymasz takie same wynagrodzenie jak pozostali pracownicy (również ci z dużych miast). Mieszkając w małym mieście, gdzie koszt życia jest nieco niższy (również potrzeby są mniejsze) i pracując zdalnie w dużej firmie, na twoje konto wpadnie relatywnie więcej pieniędzy niż gdybyś zarobił, wykonując porównywalną pracę stacjonarnie w swojej okolicy.

Nic więc dziwnego, że – szczególnie teraz, gdy z powodu pandemii koronawirusa rynek pracy zdalnej znacznie się powiększył – przedmieścia dużych miast i mniejsze prowincje cieszą się ogromnym powodzeniem.

Praca z domu – od czego zacząć

Jeśli zastanawiasz się, czy praca zdalna będzie dla ciebie odpowiednia, nie czekaj – możliwości jest sporo. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę (z włączoną lokalizacją) “miejsca pracy zdalnej” lub “praca zdalna” a wyświetlą ci się setki ofert.

Uważaj jednak, by nie paść ofiarą oszustwa. W internecie pełno jest naciągaczy, dlatego unikaj ofert, które oferują horrendalnie wysokie zarobki, albo wymagają wpłaty na start. Gdy znajdziesz już odpowiednią ofertę i zostaniesz przyjęty do pracy (form zatrudnienia jest sporo – od umowy zlecenia, pracy na etat, przez kontrakty i działalność gospodarczą), czas na organizację własnego home office.

Gdzie najlepiej pracować zdalnie?

Praca zdalna wielu osobom wydaje się opcją idealną – w domu, przed komputerem, z przerwami kiedy tylko ma się na to ochotę. Niestety, rzeczywistość bywa zupełnie inna – krótkie deadliny, napięte grafiki, a wokół komputera masa rozpraszających bodźców (biegające dzieci, zwierzęta, telewizor i domowe obowiązki).

Jest to szczególnie uciążliwe dla posiadaczy małych mieszkań. Czy można to jakoś pogodzić? Można oczywiście spróbować ustalić swój harmonogram dnia, jednak nie zawsze się to udaje. Poznaj najlepsze miejsca do pracy zdalnej:

  • Gabinet w domu – idealnie się sprawdzi, jeśli masz dodatkowe pomieszczenie lub możesz w spokoju pracować we własnym mieszkaniu;
  • Ogród – ciekawa opcja dla tych, których natura relaksuje. Jeśli zamierzasz jednak pracować zdalnie w ogrodzie przez kilka godzin dziennie, zaopatrz się w wygodne krzesło i odpowiedniej wysokości stolik komputerowy. Twoje plecy ci za to podziękują.
  • Kawiarnie – typowa scena z amerykańskiego filmu. Ona idzie do pracy, ot z laptopem do kawiarni. Zamawia kawę i cały dzień pisze (lub próbuje pisać, bo nie zawsze ma wenę). Coraz częściej taka opcja staje się realna, również w Polsce. W każdym większym mieście, wyszukując “miejsca do pracy zdalnej blisko mnie” znajdziesz oferty kawiarni przyjaznych freelancerom i zdalnym pracownikom biurowym. Oferują one spokojną atmosferę, wnętrza z reguły nie są krzyczące, a w całym lokalu masz dostęp do darmowego wi-fi.
  • Kapsuła do pracy zdalnej – to raczej ciekawostka na tej liście niż faktycznie miejsce godne polecenia. Niemniej jednak kto wie, być może za kilka lat to właśnie takie kapsuły będą stałym wyposażeniem każdego mieszkania?

Podsumowanie

Tak jak kiedyś młodzi ludzie wyjeżdżali do dużych miast za pracą, tak dziś wracają na prowincję z tego samego powodu. Praca zdalna daje możliwości rozwoju z dowolnego miejsca na świecie.

Materiał przy współpracy z partnerem

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content